CHP'li Nihat Yeşil'den hayvan hakları çıkışı

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Gölbaşı ilçesindeki hayvan katliamıyla ilgili olarak, "2018'de seçim bildirgelerine hayvan hakları yasasında düzenleme yapılacağını koyan iktidar, üç yıldır bu tür acı olaylar yaşanmasına rağmen gereğini yerine getirmiyor. " dedi.
Can Güvenir
|
02 Mart 2021, Salı - 13:15
CHP'li Nihat Yeşil'den hayvan hakları çıkışı

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Gölbaşı ilçesinde 20 köpeğin ölü olarak bulunmasını Meclis gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Yeşil, "Uzun yıllardan beri hayvana yönelik kötü muamele vakaları gündemde yer bulup basına sık sık yansımış olsa da kamu vicdanını dikkate alacak yasal düzenleme yapılması için somut herhangi bir adım atılmamaktadır." dedi. 


İçişleri Bakanı Soylu'ya  2020 yılı içerisinde hayvana yönelik işkence, eziyet ve öldürme vakalarına ilişkin olarak Emniyet birimlerine kaç şikayete geldiğini, Adalet Bakanı Gül'e ise  savcılık makamlarınca kaç soruşturma ve mahkemelerde kaç ceza davası başlatıldığını soran Yeşil, hayvanlara dair şiddete ve eziyete yönelik toplumsal vicdanı yaralayan bu tür vakaların durdurulması için yasal düzenlemenin mutlak suretle yapılması gerektiğini ifade etti. 

"Bu sorunun ciddiyetle takipçisiyiz"

İlgili bakanlıklara hayvana yönelik şiddet ve işkencenin önlenmesi için yerel yönetimlerle ortak bir bilgilendirme ve değerlendirme çalışması yapılıp yapılmadığını soran Yeşil, şu şekilde devam etti: 

"Yıllardır hayvanlara yönelik şiddet, eziyet ve öldürme konusu toplumun vicdanını kanatmasına rağmen tek bir adım dahi atılmadı. 2018 Seçimlerinde seçim bildirgelerine hayvan hakları yasasında düzenleme yapılacağını koyan iktidar, üç yıldır bu tür acı olaylar yaşanmasına rağmen gereğini yerine getirmiyor. Her yasama döneminde Meclis açılır açılmaz ilk olarak Hayvan Hakları Yasası'nı gündeme alacağız demelerine rağmen bir türlü komisyon gündemine dahi alamadılar. Biz bu sorunun en başından beri ciddiyetle takipçisiyiz. Yasal düzenleme için de bu konunun avcı dernekleriyle ve benzeri oluşumlarla çözülemeyeceğini de iktidarın anlaması gerekiyor. Bu konunun muhattabı toplumsal vicdanımız ve hayvanseverlerdir. Öncelikle sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımının ortadan kaldırılması gerekiyor. Ceza alt sınırlarının mutlak suretle yükseltilmesi gerekiyor. Sahipsiz hayvanlara yönelik bakım ve rehabilitasyon merkezlerinin iyileştirilmesi ve kamunun bu konuda daha özenli davranacak birimler kurması gerekiyor.  21'inci yüzyılda hayvanlara yönelik bilinçli bir nesil yetişirken bu sorunu çözemediğimiz her geçen gün bir kayıptır"

https://www.ankaramasasi.com/haber/626752/chpli-nihat-yesilden-hayvan-haklari-cikisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.