Ankara’da yerel yönetimlerin korona virüsle mücadele başarısı

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
25 Nisan 2020 13:09
Ankara’da yerel yönetimlerin korona virüsle mücadele başarısı
HM
Haber Merkezi Editör

ANKARA MASASI / ÖZEL

Tüm ülkeler gibi Türkiye de koronavirüs salgınını durdurmak, virüsü yok etmek için büyük bir gayret gösteriyor. Ankara, özellikle yerel yönetimlerin sokak aralarına kadar yaygınlaştırdığı etkili mücadele ile öne çıkan şehirlerinden birini oluşturuyor.

Ankara’nın ilçe belediyeleri, devletin geliştirdiği önlemlere uygun olarak korona virüsün başkentteki etkisini en aza indirdi.

Ticaretin, kültür sanat etkinliklerinin, turizmin şehri New York’ta ölüm kol gezerken, silahlı gruplar yol keserken, Amerika bir günde yüzlerce ölüm şoku yaşarken, Sağlık Bakanlığının beyan ettiği 14 gün kuralına ve dezenfekte programına uygun virüsle mücadele, Ankara’da olumlu sonuçlar veriyor. Bu başarı da ilçe belediyelerine büyük pay düşüyor.

BAŞTAN İTİBAREN HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINDI

Mücadele esnasında akla gelebilecek her nokta temizlenip ilaçlanırken, rutin temizlik çalışmalarının yanı sıra, virüsle mücadele de başarıyla sürdürülüyor.

Süreç içinde neredeyse tümüne gidip gelmek yasaklandıysa da kamusal alanlar başta olmak üzere cadde, sokak ve pazaryerlerinde tedbirler, azamî seviyeye çıkarıldı.

Pazar yerlerine kontrollü noktalar haricinde giriş ve çıkış yapmak yasak… Pazar yerlerindeki tezgahlar, araları en az 3 metre olacak şekilde yerleştiriliyor. Pazar alanına içerideki esnaf sayısının en fazla 2 katı kadar müşteri alınıyor.

Ayrıca çöp konteynırları, bankamatik noktaları, polis merkezleri ve araçları, camiler, cem evleri, okullar, PTT şubeleri, eczaneler, aile sağlık merkezleri, yollar, nikah ve düğün salonları, ağız ve diş sağlığı poliklinikleri ve kültür merkezleri, taksi/dolmuşların içleri ve durakları salgın riskine karşı dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarıyla düzenli olarak ilaçlanıyor.

‘DOSTLAR’A YARDIM, VURGUNCUYA ÖNLEM

Bu arada tümüyle sahipsiz kalan sokak hayvanlarına yiyecek, içecek yardımı yapılıyor.

Özellikle sokağa çıkma yasağının bulunduğu günlerde, hayvanların yiyecek ihtiyacını belediyeler karşılıyor. Şartlar onlar için zorlaşırken yerel yönetimler, can dostlara kol kanat geriyor.

Korona virüs salgınını bahane ederek sattığı ürünlere haksız yere fiyat artışı uygulayanlar da yakın takipte... Bu tür fırsatçıların tüketicileri soymasına izin verilmiyor. Alınan önlemler ve kesilen cezalar sayesinde etkin bir mücadele yürütülüyor.

İnsanların toplu olarak bulunduğu kalabalık ortamlarda vatandaşların salgından etkilenmemesi ve oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçilmesi amacıyla önlemler alındı, alınıyor.

YURT DIŞINDAN GELENLERİN BİR KISMI BAŞKENT’İ BİR SÜRE MESKEN TUTTU

Umreden gelen binlerce vatandaşın karantina uygulaması, Ankara’nın farklı bölgelerinde gerçekleşti.

Umrecilerin karantina altında tutulduğu yurtlarda detaylı dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı. Dezenfekte çalışmalarında ekolojik atomizer kullanılması ve bölgeden çıkarılan tüm atıkların, tıbbi atık olarak kabul edilerek bin 100 derecede yakılarak imha edilmesi de başkentlilerin sağlığı açısından önemli…

İHTİYAÇ ANINDA ACİL UYGULAMALAR

Ankara’daki yerel yönetimlerin vatandaşa ücretsiz olarak dağıttığı “gıda ve hijyen kolileri”nin ihtiyacı karşılamakla beraber virüsün yayılmasının önüne geçilmesi bakımından da ciddi bir işlevi var.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.