İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı'ndan Çin Büyükelçiliğine siyah çelenk

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk parti üyeleriyle birlikte, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin önüne ''Burası Ankara'' yazılı siyah çelenk bıraktı. Öztürk, “Çinli diplomatlara kadim Türk tarihini yeniden okumalarını, Türk’e parmak sallamadan önce Çin Seddi'ne tekrar bakmalarını tavsiye ederiz.” dedi.
Zeliha Demirci
|
07 Nisan 2021, Çarşamba - 17:51
İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı'ndan Çin Büyükelçiliğine siyah çelenk

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabından paylaşılan mesaj gündemdeki yerini koruyor. 

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ve partililer, büyükelçilik binası önünde bir araya geldi. Burada bir basın açıklamasında bulunan Başkan Öztürk, “Çinli diplomatlara kadim Türk tarihini yeniden okumalarını, Türk’e parmak sallamadan önce Çin Seddi'ne tekrar bakmalarını tavsiye ederiz.” dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Öztürk açıklamasında şunları kaydetti: "Pekin yönetimi devletimizin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşın bir meydan okumaya girişmiştir. Bilinmelidir ki Türkiye, Birleşmiş Milletler'in kurucu metnine sadık kalmak suretiyle söz konusu metinde yer alan temel ilkeler olan devletlerin egemen eşitliği, toprak bütünlüğü ve içişlerine karışmama ilkelerine sadakat noktasında sicili en temiz devletlerdendir. Partimizi ve genel başkanımızı hedef alarak Türkiye'ye yönelik savrulan tehditlere karşı sessiz kalmamız mümkün değildir. Devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü hiçbir devletin küstahlığına malzeme edilmeyecek ölçüde kutsalımızdır.

Dolayısıyla insan hakları ve özgürlüklerini hiçe sayan, Doğu Türkistan Türklerine karşı sistematik bir şekilde insanlık suçu işleyen Pekin yönetiminin diplomatik lisana aykırı bu küstahlığını en yüksek perdeden kınadığımızı kamuoyuna ilan ederiz. Pekin yönetimini aklını başına almaya davet eder muhatabının Ankara ve yüce Türk milleti olduğunu hatırlatır ve Çinli diplomatlara kadim Türk tarihini yeniden okumalarını, Türk’e parmak sallamadan önce Çin Seddi'ne tekrar bakmalarını tavsiye ederiz."

Yetkin Öztürk'ün basın açıklaması yapmasının ardından partililer, Çin Büyükelçiliği önüne, üzerinde ''Burası Ankara'' yazılı siyah çelenk bıraktı.

Büyükelçiliğin paylaşımları

Büyükelçilik, Twitter hesabından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Twitter hesaplarını etiketleyerek şu ifadeleri kullanmıştı: "Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün, Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır."

Söz konusu mesaj ardından  Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin,  Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı. 

https://www.ankaramasasi.com/haber/698225/iyi-parti-ankara-il-baskanligindan-cin-buyukelciligine-siyah-celenk
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.