Hakan Çopur'dan ABD ve FETÖ değerlendirmesi

Anadolu Ajansı ABD Temsilcisi Hakan Çopur, FETÖ konusunda yeni dönemde somut bir adım beklemediklerini belirterek "Umuyoruz ki, Biden yönetimi bu konuda aklını başına alır ve somut bir adım atar. Ama yakın zamanda ajanda da böyle bir şey gözükmüyor." dedi.
Can Güvenir
|
08 Nisan 2021, Perşembe - 15:53
Hakan Çopur'dan ABD ve FETÖ değerlendirmesi

Anadolu Ajansı ABD Temsilcisi Hakan Çopur, Ankara Masası Özel yayınında Gökhan Gökyıldırım'ın konuğu oldu.

ABD'de 20 Ocak'ta yeni bir yönetimin başa geldiğini belirten Çopur, "Bu yönetimin  dünyaya bakışında Trump yönetiminden bazı farklılıkları var. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump arasındaki ilişki görece daha iyiydi. Anlaşabildikleri farklı bir dil vardı. Fakat şu an yeni bir yönetim var. Bu yönetim kurumsal diplomasiye, Çin’e, Rusya’ya, Ortadoğu'ya farklı bakıyor." dedi. 

Ankara'nın yeni yönetimle en sağlıklı ve doğru diplomatik ilişkiyi kurmak için tüm adımları atmış olduğunu kaydeden Çopur, tek eksiğin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasındaki henüz gerçekleşmemiş görüşme olduğunu dile getirdi. 

"Türkiye'nin bölgesindeki önemi ve gücü ortada "

"Yeni dönemde kimse sorunları halının altına süpürmeyecek." diyen Çopur, "Herkes bunların farkında. S-400 konusunda da farkında belki Suriye konusunda da farkında. İki tarafta şunun da farkında, iki ülkenin gerçekten birbirini tamamlayabileceği pek çok alan var. Türkiye'nin, bölgesindeki önemi ve gücü ortada." şeklinde konuştu. 

"Pozitif ajandayı öne çıkaracağız"

Çopur, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat'ın "Pozitif ajandayı gerekiyorsa her kongre üyesine tek tek anlatacağım. Bizimle aynı fikirde olmak zorunda değiller ama bunları birebir görüşmelerimizde bıkmadan usanmadan anlatacağız. Çünkü iki ülkenin arasındaki ittifak ilişkisi, bahsettiğimiz sorunlarla gölgelenmemesi gereken ilişkiler. Bizim onun çok daha derinin de köklü bir ittifak ilişkimiz var. Bunun Washington yönetimi de farkında biz de farkındayız, işte biz biraz bu pozitif ajandayı öne çıkaracağız" dediğini aktardı. 

"Rahatsızlık sürekli dile getirilecek"

Büyükelçi Murat'ın ABD'nin FETÖ konusundaki ikircikli tavrına yönelik duruşu sorulan Çopur, "Şimdi Sayın Büyükelçi şunun gayet net farkında, 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminden sonra ABD’nin bu konuda neredeyse hiçbir şey yapmaması, tabiri caizse ipi un sermesi, bu tavrının gayet net farkında. 'Bunun bizi çok rahatsız ettiğini söylüyoruz' dedi. Dolayısıyla Sayın Büyükelçi'nin senatörlerle, kongre üyeleriyle ya da yönetimden yetkililerle yapacakları görüşmelerde bu konunun ciddi bir rahatsızlık kaynağı olarak sürekli dile getireceğini biz almamış olduk." değerlendirmesinde bulundu. 

FETÖ konusunda yeni dönemde somut bir adım beklemediklerini ifade eden Çopur, "Umuyoruz Biden yönetimi bu konuda aklını başına alır ve somut, pozitif bir adım atar. Ama yakın zamanda ajanda da böyle bir şey gözükmüyor." dedi.

ABD'nin 1915 olayları konusundaki tavrı da sorulan Çopur, "Aslında bütün mevzumuz  24 Nisan'da Biden’nin yapacağı açıklamada o kelimenin yer alıp almaması. Bu yıl Biden'nin açıklamasında bu kelimeyi kullanmasına yönelik beklentiler önceki yıllardan daha yüksek." cevabını verdi. 


https://www.ankaramasasi.com/haber/699135/hakan-copurdan-abd-ve-feto-degerlendirmesi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.