Arslanhane Camii UNESCO yolunda

Ankara’nın simgelerinden tarihi Arslanhane Camii, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aday oldu.
Ankara Masası
|
28 Nisan 2021, Çarşamba - 09:48
Arslanhane Camii UNESCO yolunda

Altındağ’daki en önemli eserlerden olan Arslanhane Camii dünyaya açılıyor. Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Arslanhane Camii’nin UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aday olduğunu duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen çalışmadan dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Balcı, “13’üncü yüzyılda Ankara Kalesi’nde inşa edilen Arslanhane Camii, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday oldu. Altındağ’daki tarihi camimizin Kültür ve Turizm Bakanlığımızın önderliğinde yapılacak yoğun çabalar ile bu listede yerini alacağına inanıyoruz. Kentimiz için oldukça önemli olan çalışma için Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkürlerimizi sunuyoruz." dedi.

Arslanhane Camii'nin adı nereden geliyor?

Ahî Şerafeddin Camii olarak da bilinen caminin Altındağ’ın en eski ve en önemli yapılarından birisi olduğuna dikkat çeken Balcı, "Ankara Kalesi’nin güney tarafında yer alıyor. Tam olarak hangi tarihte ve kimin adına yaptırıldığı bilinmese de caminin yan kısmında bulunan Ahi Şerafeddin Türbesi’nin dış duvarında bulunan aslan heykelinden dolayı bu isimle anılıyor. Dışının sadeliği, içinin süslü ve güzel tasarımı gerçekten görenleri hayran bırakıyor. Ahşap sütunlarının her biri sanat eseri. Altındağ’da bulunmasından gurur duyduğumuz, çok değer verdiğimiz bir kültür mirası. Tüm dünyanın tanıyacak olmasından ve hak ettiği değeri dünya çapında da görecek olmasından dolayı çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

(İHA)

http://www.ankaramasasi.com/haber/737261/arslanhane-camii-unesco-yolunda
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.