İngiltere Başbakanı Johnson göreve döndü

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
27 Nisan 2020 21:49
İngiltere Başbakanı Johnson göreve döndü
HM
Haber Merkezi Editör

Korona virüs tedavisi gördükten sonra iyileşerek 22 gün sonra yeniden görevine dönen İngiltere Başbakanı Boris Johnson salgına yönelik yaptığı ilk açıklamada, ""İkinci bir yükseliş riskinden kaçınmamız gerekiyor" dedi. 

Korona virüs tespit edildikten sonra semptomlarının kötüleşmesiyle Londra'daki St. Thomas Hastanesinde yoğun bakıma alınan ve oksijen tedavisi uygulanan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 12 Nisan'da taburcu edilmesinin ardından görevine döndü.

Başbakan Johnson düzenlediği basın toplantısında, görevinden uzakta olduğu için üzgün olduğunu belirtirken, yerine vekalet eden Dışişleri Bakanı Dominic Raab'a ve İngiliz halkına teşekkür etti. Johnson, korona virüs salgınını İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük zorluk olarak niteledi.

"İkinci bir yükseliş riskinden kaçınmamız gerekiyor" 

Korona virüse karşı alınan kısıtlama kararlarının meydana getirdiği ekonomik sıkıntılar nedeniyle çıkış planlarını açıklaması beklenen Başbakan Johnson, tedbirlerin kademeli olarak azaltılacağını duyurdu. Başbakan Johnson, İngiltere'deki kısıtlamaların ne zaman azaltılacağı konusunda ise kesin bir tarih olmadığını ifade etti. Johnson, "Sabırsızlığınızı anlıyorum ve endişenizi paylaşıyorum. Ancak özel sektör ve bu ülkenin fon sağlayıcılarının taahhüdü olmadan kamu hizmetlerine ve İngiltere Ulusal Sağlık Servisi'ne (NHS) ekonomik destek sağlanamayacak" şeklinde konuştu. 

Kilitlenmenin meydana getireceği uzun vadeli ekonomik sonuçları görebildiğini ve aciliyetinin farkında olduğunu belirten Johnson, "Ancak ikinci bir yükseliş riskinden kaçınmamız gerekiyor" dedi. Boris Johnson, ikinci bir dalganın sadece ölüm ve hastalık dalgası değil, aynı zamanda "ekonomik felaket" olacağını dile getirdi. Sabırlı olunmasını isteyen Başbakan Johnson kademeli olarak normale dönüleceğini ifade etti. Johnson, bunun ne kadar süreceğini öngöremediğini, kısıtlamalardan çıkış kararlarının "mümkün olan en yüksek şeffaflıkla" alınacağını ifade etti. Boris Johnson, hastaneye başvuranların sayısının azaldığını da sözlerine ekledi. 

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.