Çubuk projesi tam 4 yıl sonra hayata geçti

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, “Çubuk ve Akyurt İlçeleri Arası İçme Suyu İsale Hattı Yapım İşi” için ilk kazmayı vurdu. Çubuk 2 Barajı’ndan cazibe ile doğrudan (pompasız) Akyurt’a ulaştırılacak altyapı çalışması sayesinde önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanacak, arızalar azalacak ve ilçeye kesintisiz su verilecek.
Zeliha Demirci
|
06 Mayıs 2021, Perşembe - 11:16
Çubuk projesi tam 4 yıl sonra hayata geçti

Başkent’te altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam eden ASKİ Genel Müdürlüğü, projesi 2017 yılında onaylanan ancak uzun süre ihmal edilen “Çubuk ve Akyurt İlçeleri Arası İçme Suyu İsale Hattı Yapım İşi” için düğmeye bastı.

Çubuk ve Akyurt ilçeleri arası içme suyu hattı yapım işiyle ilgili ayrıntılı bilgileri paylaşan ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Tütüncübaşı, şöyle konuştu: “35 milyon 800 bin lira sözleşme bedeli olan bu proje ile 7 milyon liralık enerji maliyeti sağlayacağız. Proje, tasarruf sayesinde 5 yılda zaten kendisini amorti edecek. Akyurt’a ve Çubuk’a verilen su aynı su, aynı hat. Sadece Pursaklar’dan Akyurt’a giden isale hattının 155 metrelik terfisi ortadan kaldırılarak, elektrik maliyeti minimuma indiriliyor. Proje, Ankara’nın Master Planı içinde de yer alan çok karlı bir yatırım. Biz Ankara’nın gününü değil, geleceğini kurtarma peşindeyiz. Bu projenin onaylanma tarihi tesadüfe bakın ki 5 Mayıs 2017. 4 yıl önce planlanmış, şimdi hayata geçiriyoruz.”

"Kazı noktası altyapı, imar ve hidrolik eğime göre belirlendi"

ASKİ ekipleri tarafından başlatılan çalışmaların ardından kazı noktasına yönelik eleştirilere de yanıt veren Tütüncübaşı, “Burada hem içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hattı hem de telekom hattı var. Bu şeridi onlar kapatmış durumda. Dolayısıyla biz bu şeride en yakın olan diğer şeritte çalışıyoruz. Trafiği ihlal etmeyecek şekilde güzergahımızı belirledik.” dedi.

Altyapının yanı sıra imar durumu, hidrolik eğim ve arazi topoğrafyası dikkate alınarak çalışma noktasının belirlendiğini vurgulayan Tütüncübaşı, “Bu yol Büyükşehir Belediyesine ait bir yoldur. Borular çok dikkatli bir şekilde döşeniyor. Tam kapanma süresi bittiğinde bu yoldan çıkmış olacağız, anında asfaltlanıp yol eski haline getirilecek. Bu güzergahı kullanan vatandaşlarımızın hiçbir endişesi olmasın. Projenin ise önümüzdeki ağustos ayında bitirilmesini planlıyoruz” diye konuştu.

Tütüncübaşı ayrıca Akyurt’un dışında Akyurt Sanayi Bölgesi, Saray Mahallesi, Balık Hisar Mahallesi ve Altınova Bölgesi’ne de içme suyu sağlayacak proje kapsamında şu ana kadar 2 bin 300 metre imalat yapıldığını da açıkladı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/759022/cubuk-projesi-tam-4-yil-sonra-hayata-gecti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.