İç savaş uyarısı yapan askerlere istifa çağrısı

Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetine iç savaş uyarısında bulunan askerlere ordudan istifa etmeleri çağrısında bulundu.
Can Güvenir
|
12 Mayıs 2021, Çarşamba - 13:20
İç savaş uyarısı yapan askerlere istifa çağrısı

Fransa Genelkurmay Başkanı François Lecointre, bir mektup kaleme alarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetine iç savaş uyarısında bulunan askerleri sağduyuya davet ederek, ordudan istifa etmeleri çağrısında bulundu.

 Lecointre, "En doğru adım, fikirlerini ve kanaatlerini özgürce ifade etmek için kesinlikle kurumdan ayrılmaktır. Her asker istediğini düşünmekte özgürdür ancak vatandaş ve asker olarak sorumluluklarını açık bir biçimde ayırmak da askerin kendi yükümlülüğüdür" ifadelerini kullandı.

Lecointre ayrıca, kişisel düşüncelerini savunmak için mektubu imzalayanların "orduyu siyasi tartışmalara sürüklediğini" belirtti.

20 emekli general, emekli ve 100 kadar subay ile binden fazla askerin aşırı sağcı Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan’da yayımlanan bildirisinde ülkede büyüyen bir kaos olduğu vurgulanmış, Macron’a kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı ve ölümlerden sorumlu olacağı uyarısında bulunulmuştu.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/770601/ic-savas-uyarisi-yapan-askerlere-istifa-cagrisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.