Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Togolu mevkidaşıyla düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalar

Togo Dışişleri Bakanı Dussey, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu. Dussey, Türkiye'nin girişimleri sonucu Batı Afrika ülkesi Togo'da FETÖ'ye ait bir okulun kapatıldığını bildirdi. Ayrıca Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsrail'in politikalarına tepki göstererek,"İsrail'in bizimle sağlıklı bir ilişki sürdürebilmesi için yanlış politikalardan vazgeçmesi lazım" dedi.
Büşra Bayrak
|
02 Haziran 2021, Çarşamba - 12:10
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Togolu mevkidaşıyla düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Togo Dışişleri Bakanı, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışı Togolular Bakanı Robert Dussey ile Ankara'da bir araya geldi. 

Togo Dışişleri, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışı Togolular Bakanı Robert Dussey, Sahel Bölgesi'nde istikrar ve barışı sağlamak için Türkiye ile çalışmaya devam edilmesi gerektiğini belirterek "Bildiğiniz gibi terörle mücadele önemli bir konu. Belki Togo'dan doğrudan bağlantılı değiliz ama etrafımızdaki komşularımız bu tür sorunlar yaşıyor." dedi.

Dussey, kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlikten memnun olduğunu dile getirerek Türkiye'de ikamet eden Togolularla görüştüğünü ve Togoluların Türkiye'de kendilerini iyi hissettiğini söyledi.

Ülkesindeki FETÖ iltisaklı okulun kapatıldığını hatırlatan Dussey, gelecek yıl okulların açıldığı dönemde, Türkiye'nin desteği ve Maarif Vakfı bünyesinde kapatılan okulun öğrencilerinin mükemmel bir eğitim alacağını kaydetti.

"Türkiye'ye baktığımızda hiç terörle mücadele konularını yaşamamış gibi"

Dussey, Togo'nun Ankara'da büyükelçilik açacağını belirterek "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aynı zamanda dostum, sözünü tutan bir adam olan arkadaşım Mevlüt'e teşekkürlerimi sunmak isterim. Lome'den ayrıldığında, temmuz ayında sözünü vermişti ve sözünü tuttu. Aynı şekilde biz de karşılıklı olarak taahhütler verdik ve iş birliğimizi güçlendireceğimize söz verdik gördüğünüz gibi. Evet, iş birliğimiz artmakta." diye konuştu.

Türk iş insanlarını Lome'ye beklediklerini ifade eden Dussey, bu yıl bitmeden Türkiye-Togo gününün düzenlenmesini umduğunu, bu sayede Togo'daki olanakların Türk iş insanlarına tanıtılması imkanı olacağını vurguladı.

Dussey, Sahel Bölgesi'nde istikrar ve barışı sağlamak için Türkiye ile çalışmaya devam edilmesi gerektiğine işaret ederek "Bildiğiniz gibi terörle mücadele, önemli bir konu. Belki Togo'dan doğrudan bağlantılı değiliz ama etrafımızdaki komşularımız bu tür sorunlar yaşıyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin terörle mücadelesine değinen Dussey, "Sanki Türkiye'ye baktığımızda hiç terörle mücadele konularını yaşamamış gibi. Sizi çok tebrik ediyorum." dedi.

"Türkiye'nin desteğiyle bunu başarabiliriz"

Dussey, Türkiye'nin bölgede çok aktif bir diplomasinin olduğuna dikkati çekerek "Umarım ki, birlikte çalışarak Sahel Bölgesi'nde istikrar ve barışı sağlayabiliriz ve bu vizyonu birlikte ileri götürürüz." diye konuştu.

Sahel Bölgesi'nde barış ve güvenliğin sağlanması konusunda bazı adımlar attıklarını anlatan Dussey, Çavuşoğlu'nun bölgedeki ülkeleri ziyaret ettiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Sahel Bölgesi'nde zaten terör ve şiddete maruz kalmış ülkeler, Türkiye ile birlikte, Mevlüt Bey'le birlikte çalışmalıyız. Bu diplomasi önleyici diplomasi, daha da güçlendirilsin çünkü Türkiye'nin büyük bir tecrübesi var, Afrika'da büyük bir yer alıyor. Aşağı-yukarı her yerde büyükelçiliğiniz var. Bu şekilde birlikte çalışarak teröre karşı birlikte çalışabilir, birlikte başarabiliriz. Bunların hepsini umarım diyalogla yapabiliriz, çünkü bazen yani güç bazı sorunları çözebilir, bazılarını çözemez. Burada diyalog, önemli olan. Bu önemli, Türkiye'nin desteğiyle bunu başarabiliriz."

"İsrail y anlış politikalardan vazgeçmesi lazım"

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir gazetecinin, İsrail’de hükümet kurma çalışmaları ve yeni kurulacak hükümetten beklentilerine ilişkin sorusuna, hükümet kurma işinin İsrail'in iç işi olduğu yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, İsrail'de hükümeti kimlerin kuracağı değil, kurulacak hükümetin hangi politikalar izleyeceğinin önemli olduğuna dikkati çekerek "İsrail'in hangi hükümet olursa olsun bizimle sağlıklı bir ilişki sürdürebilmesi için öncelikle yanlış politikalardan vazgeçmesi lazım. (İsrail'in) Filistin saldırılarını durdurması gerekiyor. Ayrıca iki devletli çözümü aşındıracak adımlardan vazgeçmesi gerekiyor. Barış sürecine tekrar dönmesi gerekiyor." diye konuştu.

Diğer taraftan İsrail'in özellikle son zamanlarda illegal yerleşimleri artırdığını ve Filistinlilerin topraklarını gasbetmeye devam ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Dün ve bugün yine illegal yerleşim konusunda adım attılar. Dışişleri Bakanlığı olarak bu konuda bir açıklama yaptık. İsrail'in bu politikalardan vazgeçmesi gerekiyor. Ayrıca Kudüs'ün statüsünü aşındıracak adımlardan da vazgeçmesi gerekiyor. " ifadelerini kullandı.

"Yeni hükümetin nasıl bir politika izleyeceği önemli"

Çavuşoğlu, İsrail'le sağlıklı ilişkilerin kurulması için İsrail'in bu politikalardan vazgeçmesi gerektiğine işaret ederek şunları kaydetti:

"(İsrail) Bu politikaları devam ettirirse bizim sağlıklı bir ilişki kurmamız mümkün değil ama İsrail, iki devletli çözüm ki bunun parametreleri belli, barış sürecine dönerse ve Filistinlilerin haklarına saygı duyarsa o zaman sadece bizimle değil, herkesle ilişkileri daha sağlıklı olur. Biraz önce bazılarını saydığım beklentiler sadece Türkiye'nin beklentileri değil, bu uluslararası toplumun beklentileri. En son Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda da bu beklentileri sadece İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkeler değil, dünyanın her yerinden birçok ülke güçlü bir şekilde söyledi. O nedenle hükümetin kimin kuracağı değil, yeni hükümetin nasıl bir politika izleyeceği önemli."

(AA)

http://www.ankaramasasi.com/haber/811471/disisleri-bakani-cavusoglundan-togolu-mevkidasiyla-duzenledigi-basin-toplantisinda-onemli-aciklamalar
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.