Çankaya'da Toplu Açılış ve Temel Atma töreni

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in ev sahipliğinde, Ahlatlıbel Atatürk Parkı'nda gerçekleşen, "Toplu Açılış ve Temel Atma" töreninde Çankaya'nın yeni eserleri ve projeleri tanıtıldı. Taşdelen, 2023 yılına doğru Çankaya’ya kazandıracakları yeni eserleri, hayata geçirecekleri hizmet ve projeleri anlattı.
Zeliha Demirci
|
03 Haziran 2021, Perşembe - 10:49
Çankaya'da Toplu Açılış ve Temel Atma töreni

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in ev sahipliğinde, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın katılımıyla Ahlatlıbel Atatürk Parkı'nda gerçekleşen, "Toplu Açılış ve Temel Atma" töreninde Çankaya'nın yeni eserleri ve projeleri tanıtıldı. Türkan Saylan Çankaya Evi, Fikret Otyam Sanat Merkezi, 23 Nisan Çocuk Evi, Karapınar Spor Parkı ve Birinci Sınıf Atık Getirme Merkezi'nin toplu açılışının yapıldığı, Eczacılar Parkı'nın da temelinin atıldığı etkinlikte, Alper Taşdelen 2023 yılına doğru Çankaya’ya kazandıracakları yeni eserleri, hayata geçirecekleri hizmet ve projeleri anlattı.

Özlem Gürses'in sunumu ve Tuna Kiremitçi'nin mini konseriyle başlayan etkinlikte, Çankaya'nın 2021'de hizmete açacağı ve temelini atacağı eser ve projeleri sunan Başkan Taşdelen, bu yıl temelini atacakları Bademlidere Şehir Parkı ile ikinci Atatürk Orman Çiftliği'ni Başkent'te kazandıracaklarını söyledi. Taşdelen, 750 dönümlük alana kurulacak ve 100 futbol sahası büyüklüğündeki Parkın, Ankara’ya yeni bir nefes getireceğini belirtti.

Ranta değil halka

Ankara’ya simge bir eser kazandıracaklarını kaydeden Başkan Alper Taşdelen, “Bademlidere Şehir Parkı, her metrekaresi ile yeşilin, doğanın bütün güzelliklerini içerecek. Mevcut bitki ve hayvan habitatının korunmasını içeren sisteme sahip olacak. Sadece Ankara’da değil ülkemizin her köşesinden vatandaşlarımızın gelip göreceği, mutlu olacağı bir kent parkı olacak. Dünyanın en büyük kent parklarından birini başkentimize ve Çankayamız'a kazandıracağız. Atatürk Orman Çiftliği’ne benzer bir şekilde inşa edeceğiz. Atamızın hatırasını yeniden Çankaya’da yaşatacağız. Topraklarımızı ranta değil halka açıyoruz” diye konuştu.

19 Mayıs Gençlik Merkezi

Bu yıl Çankaya’ya kazandıracakları diğer önemli projenin 19 Mayıs Gençlik Merkezi olacağını kaydeden Taşdelen, proje için, üniversite kenti olan Başkent’te gençlerin tam donanımlı tesislere ihtiyacı olduğu düşüncesinden yola çıkıldığını belirterek, "Bu merkez gençler için tasarlanmış bir mekan olmasının yanı sıra özellikle sinema ve tiyatro salonları ile eğitim, kültür ve sanat mekanı ihtiyacına cevap vererek Türkiye’deki gençlik çalışmalarına örnek olacak." dedi.

Çankaya'ya 23 Nisan Çocuk Evi, Bebek Kütüphanesi, yeni pazaryerleri, 11 yeni park, 2 yeni kreş, 6 Çankaya evi ile birlikte 45 bin metrekare alana kurulu Kent Tarım Merkezi'ne de kavuşturacaklarını kaydeden Taşdelen şunları söyledi: "Bu etkinliğimizin adını İkinci Yüzyıla Doğru, Doğru Belediyecilik koyduk. 2 yıl sonra Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına gireceğiz. Bundan 100 yıl önce Atalarımın önderi Atatürk’tü. Bugün bizimde önderimiz Atatürk’tür ve öyle olmaya devam edecektir. Atatürk ‘tek bir şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak’ diyor. Ben lafla sözle değil, çalışarak Atatürk’ e layık olacağımı biliyorum. Çünkü Atatürk ‘az zamanda çok ve büyük işler yaptık’ derken hemen devamında ‘fakat yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz’ diyor. Bu nedenle yorulmadan, akılla, tutkuyla ve aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Doğru belediyecilik. Nedir doğru belediyecilik? Doğru belediyecilik ranta değil halka hizmet etmektir. Doğru belediyecilik önce insan demektir. Dertlere derman olmaktır.

Doğru belediyecilik doların değil, ağacın yeşilini sevmektir. Doğru belediyecilik belediyeyi borçlandırmadan, bir kuruş kredi kullanmadan, belediyenin kendi öz kaynaklarıyla başarılı olmasını sağlamaktır. Doğru belediyecilik 1 metrekare yeşil alanı imara açmamak, kenti betona boğmamak, aksine 80 yeni parkla 700 bin m² yeni yeşil alan yapmaktır. Doğru belediyecilik bana daha az oy veren mahalleye hizmet götürmem anlayışı değil, oy versin vermesin, siyasi düşüncesi ne olursa olsun her bir yurttaşı baş tacı yapmaktır.

Doğru belediyecilik belediye çalışanından, emekçiden tasarruf etmek değil, alın terinin karşılığını alın teri kurumadan vermektir. Doğru belediyecilik önce insan demektir. Dertlere derman olmaktır. Bizim müteahhidimiz, taşeronumuz, yandaşımız yok. Bizde israf, yolsuzluk yok. Bizim halkımız ve Hakk’a inancımız var. Biz her kuruşu namusumuz olarak biliyor ve öyle harcıyoruz. Biz şeffafız. Biz hesap vereniz. Biz belediye kaynaklarını uçuk kaçık projelere değil, halkın gerçek ihtiyaçlarına ve doğru projelere harcıyoruz. Biz en değerli belediye arsalarımıza AVM’ler, kuleler değil, kreşler, kültür merkezleri, parklar yapıyoruz. İşte budur doğru belediyecilik." Tören, tüm katılımcıların toplu açılış ve temel atma kurdelesini kesmesiyle sona erdi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/813191/cankayada-toplu-acilis-ve-temel-atma-toreni
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.