Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdenin detaylarını paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi yapıldığını açıkladı.
Murat Saltan
|
04 Haziran 2021, Cuma - 20:22
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdenin detaylarını paylaştı

Zonguldak'ta bir dizi ziyaretlerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan akşam saatlerinde Filyos Limanı açılışı ve Doğal Gaz İşletme Tesisi'nin temel atma törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada Türkiye'nin merakla beklediği müjdeyi de açıkladı.

540 milyar metreküpe ulaştı

Yeni doğal gaz keşfini duyuran Erdoğan " Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı " dedi. Son açıklanan rakamlarla Karadeniz’de bulunan toplam gaz rezervi 540 milyar metreküpe ulaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazının 2023 yılında hizmete sunulacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bugün Zonguldak'ta her biri birbirinden güzel bir dizi program vesilesiyle bir araya geldik. Akabinde belediyemizi de ziyaret etmek suretiyle şehrimize yapılan hizmetleri dinleme imkanı bulduk. Buradan Zonguldak Belediyemize bu süreci yakından takip ettiği için teşekkür ediyorum.

Belediyedeki programımızın ardından kendi alanında Avrupa'nın en büyük entegre tesislerinden olan MFA Maske Fabrikası'nın heyecanını yaşadık. Türkiye'nin ilk biyomaskesiyle Türk polisinin kullanımına sunulan tam ve yarım gaz maskeleri de burada üretilecek. Şimdi de tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Filyos'tayız, heyecanlıyım. Zira bu eser 10 yıllık değil, 20 yıllık değil, bu eserin mazisi 150 yıl. Buraya gelmeden önce limanı ve gaz işleme tesislerimizin inşa edileceği tesisleri gezdik, sunumları dinledik. Büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Burası aynı anda 13 gemiyi tanker hariç alabilecek durumda ve 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda.

"İhracatımıza önemli katkı"

Yani draftı itibarıyla da gayet yüksek bir derinliğe sahip bu limanımız Türkiye'nin en büyük limanı konumunda. Buradan dünyaya açılma şansını Zonguldak'ta yakalayacağız. Ülkemizin en büyük üç limanından biri olan Filyos, yılda 25 milyonluk kapasitesiyle ihracatımıza çok önemli katkı sağlayacaktır. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat; işte şimdi bütün bunların hepsinin temerküz edeceği yer burasıdır. Filyos Limanı, Türkiye yanında tüm Doğu Avrupa'nın konteyner, dökme yük ve kuru yük ticaretini yürütebilecek potansiyele sahiptir. Bu liman ülkemizi dünyanın ilk 10 ekonomisine taşıyacak alt yapıdır. Bu liman ayrıca 2023 projelerimizden biridir. Yıl sonunda 200 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşacağız.

"İnşallah yeni müjdeler bekliyoruz"

Bu bölgenin stratejik özelliğini artıran bir diğer husus da Karadeniz'deki Sakarya Gaz Sahası'nda tespit ettiğimiz doğal gazın kara bağlantı ve işlemesine ev sahipliği yapacak olmasıdır. Fatih Sondaj Gemimiz geçtiğimiz yıl toplamda 405 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfetti. Bu sonuç. dünyada 2020'de denizlerde yapılan en büyük keşif olarak kayıtlara geçmiştir. Kendi gemilerimizle hem sismik araştırmalar hem de sondaj araştırmaları yapıyoruz. İşte şimdi milletimize yeni bir müjdeyi daha paylaşıyoruz. Fatih Sondaj Gemimiz yine Sakarya Gaz Sahası'ndaki Amasra 1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Böylece Karadeniz'deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu güzel haberin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Amasra-1 kuyusunun çevresindeki yeni arama ve sondajlama çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu bölgeden yeni müjdeli haberler de bekliyoruz.

"Cari açıktan kurtarmak en büyük hedefimiz"

Kanuni Sondaj Gemimiz Fatih'in açtığı kuyuları üretime hazır hale getirmek üzere faaliyete başlayacak. Karadeniz gazını 2023'te kullanıma sunmak için arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyor. Filyos'taki tesisi de hızla tamamlayarak hem denizde hem karada bu işi bir an önce bitirmekte kararlıyız. Türkiye'yi en büyük cari açık kalemi olan enerji ithalatından kurtaracak kalkınma hamlemizi hızlandırmak en büyük hedefimizdir.

"İlk etapta 10 kuyunun sondajı tamamlanacak"

Gazı 3 etapta çıkarmayı planlıyoruz. 1. aşama deniz tabanında kurulacak doğal gaz üretim sistemleri. 2. aşama karada doğal gazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek tesistir. 3. aşama ise denizdeki sistemle karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır. Doğal gaz kullanıma hazır hale geldiğinde zaten ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır. İlk etapta 10 kuyunun sondajını ve tamamlama işlemini bitirecek, ardından yeni sahalara açılacağız.

http://www.ankaramasasi.com/haber/816201/cumhurbaskani-erdogan-mujdenin-detaylarini-paylasti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.