Bursa’da üç kent konseyi müsilaj sorununa tek ses oldu

Ankara Masası
|
05 Haziran 2021, Cumartesi - 18:20
Bursa’da üç kent konseyi müsilaj sorununa tek ses oldu

Bursa'da Marmara Denizi'ne kıyısı olan üç kent konseyi "Deniz kirliliği ve müsilaj sorunu" için Mudanya'da bir araya geldi. Açıklamaya, sivil paydaşlarla birlikte her yaş grubundan da vatandaşlar destek verdi.

BURSA (İGFA) - Bursa'da Marmara'ya kıyısı olan ilçelerin kent konseylerinin 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Mudanya Mütareke Meydanı'nda düzenlediği basın açıklamasına, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile paydaş sivil toplum kuruluşları da katıldı. Mudanya Kent Konseyi Cumhur Aksan'ın ev sahipliğindeki açıklamada, Gemlik Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Marmara Denizi'nin geldiği noktadan tüm bireylerin sorumlu olduğunu belirterek, Marmara Denizi'nin yok olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Gemlik Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya, "Her sabah balıkçı teknelerinin sesi ile uyandığımız, işe giderken selam verdiğimiz ve akşam güneşini uğurladığımız Marmara Denizi ölüyor, görüyor musunuz" diye seslenirken, Mudanya Kent Konseyi Başkanı Cumhur Aksan, bu konuda küresel iklim krizi ile mücadelenin en temel hedef olduğunu kaydetti. Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ise, tarım alanlarında kontrolsüzce kimyasal gübre ve zirai ilaçlarının kullanılıp, sanayi alanlarının suları kirletmeye devam etmesiyle yakın zamanda Marmara Denizi diyebileceğimiz bir deniz kalmayacağını kaydetti.

Etkinliğe katılan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da, bu sorunla ilgili Marmara'ya kıyısı olan belediyelerin hükümet işbirliğiyle atılacak adımlarla üzerini düşeni yapmaları konusundaki çağrısını yineledi. Açıklama sonrası katılımcılar, ellerindeki "Denizler ölüyor, "Doğa ve Yaşam için mücadeleye", "Marmara Denizi'nin çığlığını duyuyoruz", "Marmara foseptik çukuru olmaktan kurtarılmalıdır" yazılı pankartlarla sessizce dağıldı.

https://www.ankaramasasi.com/haber/820859/bursada-uc-kent-konseyi-musilaj-sorununa-tek-ses-oldu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.