Başkent'te Salih Zeki’yi Anmak ve Anlamak paneli düzenlendi

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca “Ölümünün 100. Yılında Bilim Tarihçisi ” paneli düzenlendi
Zeliha Demirci
|
05 Haziran 2021, Cumartesi - 22:01
Başkent'te Salih Zeki’yi Anmak ve Anlamak paneli düzenlendi

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi’nin işbirliği ile, “Ölümünün 100. Yılında Bilim Tarihçisi Salih Zeki’yi Anmak ve Anlamak” konulu bir panel düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Erarslan’ın moderatörlüğünde düzenlenen ve 4 oturumdan oluşan panele 12 bilim insanı katıldı.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi’nin işbirliği ile, “Ölümünün 100. Yılında Bilim Tarihçisi Salih Zeki’yi Anmak ve Anlamak” isimli çevrimiçi panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Dr. Zeki Erarslan’ın yaptığı ve 4 oturumdan oluşan panel, 12 bilim insanının katılımı ile gerçekleştirildi.


Panelde, “Klasik Bilim Anlayışına Bir Bakış: Salih Zeki Bey’in Tasnifi- Ulum Düşüncesi, İkinci Bilim Devriminin Türkiye’ye Yansımaları Bağlamında Salih Zeki, Salih Zeki Bey’in Hikmet-i Tabiiyye-i Umumiyyeden Mebhas-ı Cazibe-i Umumiyye Adlı Metni ve Fizik Tarihi Açısından Önemi, Salih Zeki’nin Olasılk Çalışmaları Kapsamında Matematiksel Beklenti, Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa’nın Salih Zeki’yi Himayesi, Salih Zeki’nin Usul-i Tedris Makalesi Bağlamında Eğitim Anlayışı, Salih Zeki Bey’in Elektriğin Tarihi ve Öğrenimine Katkısı, Salih Zeki’nin Mantık Anlayışı, Salih Zeki’nin Hikmet-i Tabiiye-i Umumiyeden Mebhas-ı Savt Eseri” konuları ele alındı.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/821039/baskentte-salih-zekiyi-anmak-ve-anlamak-paneli-duzenlendi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.