Bağışıklığın değerini yeniden anladık

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
29 Nisan 2020 16:50
Bağışıklığın değerini yeniden anladık
HM
Haber Merkezi Editör

Covid-19 salgınıyla bağışıklık sistemini korumanın önemi de anlaşıldı.

Türk İmmünoloji Derneği Başkanı ve Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi İmmünoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. H. Barbaros Oral, Covid-19 pandemisi sürecinde bağışıklık sistemini güçlü tutmanın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurguladı.

29 Nisan Dünya İmmünoloji Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Prof. Dr. H. Barbaros Oral, dernek olarak İmmünoloji Günü’nü her yıl farklı etkinliklerle kutladıklarını söyledi. Salgın sürecinde bağışıklık biliminin ne denli önemli bir alan olduğunu göstermeye yettiğini aktaran Prof. Dr. H. Barbaros Oral; “Bu süreçte bağışıklanarak korunmanın ve tedavinin ne kadar önemli olduğu, bağışıklığımızın zayıf olduğu durumlarda ne kadar zor durumda kaldığımızı gördük, yaşadık" dedi.

Oral;“İmmün sistemi bileşenlerini hedef alan yeni tedavi yaklaşımları ile kanserler, hematolojik hastalıklar, alerjik hastalıklar, romatolojik hastalıklar gibi birçok hastalığı daha etkin şekilde tedavi edebilir olduk. Bu süreçte check-point inhibitörleri, CAR-T ve CAR-NK hücre tedavileri, Tolerans indükleyici Dendritik Hücre ve T hücre tedavileri ile tanıştık. Yeni moleküler teknolojilerin yaygın olarak immünolojik çalışmalarda da devreye girmesiyle yeni keşiflere yelken açtık. İmmünolojik tanı yöntemlerimiz çeşitlendi ve genişledi. Bugünlerde ise Covid-19 pandemisi ile birlikte immünolojiyi bilmenin ve bağışıklamanın önemini tekrar kavradık. Bütün dünyanın immünolojinin ne kadar önemli olduğunu kabul ettiği bu dönemde ülkemizde de immünolojinin hak ettiği ilgiyi görmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Türk İmmünoloji Derneği olarak Dünya İmmünoloji Günü’nde, Covid-19 salgınına, bağışıklık biliminin penceresinden bakarak sağlık çalışanlarını, bilim dünyasını ve halkı bilgilendirmek amacıyla bilim insanlarının katılımıyla YouTube kanalı üzerinden yayın yapacaklarını hatırlattı.

Prof. Dr. Yıldız Camcıoğlu’nun katılımlarıyla Türk İmmünoloji Derneği Youtube kanalından yapılacak canlı yayında katılımcıların soruları da cevaplandırılacak.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.