Cep telefonu beyin tümörü riskini artırıyor

Ankara Masası
|
07 Haziran 2021, Pazartesi - 09:36
Cep telefonu beyin tümörü riskini artırıyor

Yüzyılın salgın hastalığı COVID-19 pandemisi sürecinde hastaneye gitme çekincesi birçok hastalıkta olduğu gibi, beyin tümöründe de erken tanı ve tedavi imkanını engelliyor. Oysa beyin tümöründe bazı sinyaller, erken teşhiste kritik önem taşıyor. Uzmanlara göre cep telefonu da beyin tümörü riskini arttırıyor.

İSTANBUL (İGFA) - Acıbadem Maslak Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İlhan Elmacı beyin tümörünün ilk belirtilerine sahip olan kişilerin mutlaka beyin cerrahisi ya da nöroloji uzmanına başvurması gerektiğini, hastaneye gitmeye çekinenlerin ilk etapta hekimle online iletişime geçebileceklerini söyledi.

Toplumda yaygın olarak görülen beyin tümöründe başarı için tam donanımlı bir merkez, ekip yaklaşımı ve multidisipliner tedavi anlayışı çok önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Elmacı, "Beyinde üç çeşit hastalık grubu var. Bunlar acil, ötelenemeyen ve ötelenebilen hastalıklardır. Beyin tümörleri acil ya da ötelenemeyen grup içerisinde yer alır. Dolayısıyla pandemi döneminde gerekli koruyucu önlemler alınarak hastalarımızı ötelemeden tedavi etmemiz gerekmektedir” diye konuştu.

PROF. DR. ELMACI'DAN ÖNERİLER

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İlhan Elmacı 8 Haziran Dünya Beyin Tümörü Farkındalık Günü kapsamında beyin tümörünün öne çıkan, ilk sinyallerini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Prof. Dr. İlhan Elmacı “Beyin tümörü oluşumu bakımından aile öyküsü, beyaz ırk, erkek cinsiyet, radyasyona maruz kalma, toksik kimyasal maddeler ile temas halinde olma bilinir risk faktörleridir. Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen kolaylaştırıcı faktörler olan yüksek tansiyon, yüksek şeker ve sigara kullanımı risk faktörleridir. Üstünde durulması gereken bir diğer husus raf ömrü uzun ve hızlı pişirilme teknikleri ile hazırlanan ve yoğun donmuş yağ içeriği olan besinlerin tüketilmesidir. Günlük hayatımız içerisinde farkında olarak ya da olmayarak giderek daha fazla maruz kaldığımız elektromanyetik alanın varlığı da önemli bir risk faktörü olmaya aday gözükmektedir. Mobil telefonları kullanırken maruz kaldığımız elektro manyetik alanın hayvan deneylerinde kan - beyin bariyerini tahrip ettiği gösterilmiştir. Beyinin en önemli koruyucu tabakalarından biri olan bu bariyerin tahribatının uzun vadede ne tür hastalıklara sebep olacağı şüphelidir. Bu bakımdan cep telefonlarının kullanımının özellikle çocuk yaş grubunda kontrol altında tutulması gelecek on yıllarda beyin tümörü gelişme ihtimalini önlemek için önemlidir” diye konuştu.

https://www.ankaramasasi.com/haber/823135/cep-telefonu-beyin-tumoru-riskini-artiriyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.