ABD'den Biden-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşecek görüşme öncesi açıklamalarda bulunan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan "Biden ve Erdoğan, ilişkilerin tüm boyutlarını gözden geçirmek için bu fırsatı değerlendirmeyi dört gözle bekliyor." dedi.
Murat Saltan
|
07 Haziran 2021, Pazartesi - 20:35
ABD'den Biden-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki'nin düzenlediği günlük basın toplantısına konuk oldu.

Jake Sullivan, 14 Haziran'da  Brüksel'deki NATO Zirvesi'nde gerçekleşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Geniş ve kapsamlı bir ajanda"

İkili görüşmenin çok önemli konuları içerdiğini ifade eden Sullivan "İki liderin, Doğu Akdeniz, Suriye, İran, Dağlık Karabağ gibi bölgesel konularda geniş ve kapsamlı bir ajandaları olacak." diye konuştu.

"Toplantıda gündeme gelecek"

Türkiye'nin, Afganistan'daki müzakereler ve diplomasi konusunda oynayacağı rolün de görüşmede gündeme geleceğini kaydeden Sullivan, iki ülkenin farklılaştığı konu başlıklarının da toplantıda gündeme geleceğini belirtti.

"Dört gözle bekliyor"

Sullivan, "Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok iyi biliyor ve bu iki isim birbiriyle epey zaman geçirdi. Biden ve Erdoğan, ilişkilerin tüm boyutlarını gözden geçirmek için bu fırsatı değerlendirmeyi dört gözle bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

(AA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/824552/abdden-biden-erdogan-gorusmesine-iliskin-aciklama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.