Ankara'da kurbanlık fiyatları ne kadar?

Ankara'da yaklaşan Kurban Bayramı öncesi gözler kurbanlık fiyatlarına çevrildi.
Can Güvenir
|
08 Haziran 2021, Salı - 12:14
Ankara'da kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurban Bayramı için geri sayım hızlandı. 

Bu sene 20 Temmuz 2021 tarihine denk gelen bayram öncesi gözler kurbanlık fiyatlarına çevrildi. Çok sayıda vatandaş, kurbanlık dana, koç, koyun fiyatlarını merak etmeye başladı. 

Peki Ankara'da kurbanlık fiyatları ne kadar olacak? Ankara Masası'nın edindiği bilgilere göre, küçükbaş kurbanlıkların fiyatları 1.500 TL ile 2.500 TL arasında değişecek. Büyükbaş kurbanlıkların ise 8.000 TL'den 30.000 TL'ye kadar alıcı bulması bekleniyor. 

Kurban edilecek hayvanlar hangi özellikleri taşımalı?

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 6). Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin yarıdan daha azının olmaması, kurban edilmesine engel değildir. (Kâsânî, Bedâi‘, V, 75-76). Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez. Buna göre hayvanın değerini düşürücü nitelikteki kusurlar kurbana engeldir.

Şâfiî mezhebinde, genel olarak yukarıda sayılan kusurlardan birinin bulunması, bir hayvanın kurban olmasına engel teşkil ettiği gibi, uyuz olan hayvanlar ile yem yemesini engelleyecek derecede dişlerinin bir kısmı dökülmüş olan hayvanların da kurban edilmesi caiz değildir (Nevevî, el-Mecmû‘, VIII, 399-404).

https://www.ankaramasasi.com/haber/825268/ankarada-kurbanlik-fiyatlari-ne-kadar
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.