Bursa’da simide 25 kuruş zam

Ankara Masası
|
08 Haziran 2021, Salı - 13:45
Bursa’da simide 25 kuruş zam

Bursa Simitçiler ve Unlu Mamül İmalatçıları Odası Başkanı Erdal Pınar, şehirde 100 gram simidin fiyatının 2 liradan 2 lira 25 kuruşa yükseldiğini duyurdu.

BURSA (İGFA) - Bursa Simitçiler ve Unlu Mamül İmalatçıları Odası Başkanı Erdal Pınar, düzenlediği basın toplantısında yeni tip Koronavirüs pandemisinden dolayı herkes gibi esnafın da zor günler geçirdiğini dile getirdi.

Hammadde fiyatlarında anormal bir artışın var olduğunu hatırlatan Pınar, “31 Aralık 2019’da simide zam yapılmıştı. Yaklaşık 1.5 yıldır simide zam yapılmıyordu. Koronavirüs salgınını da göz önünde bulundurarak Bursalı hemşerilerimizi de düşünüp zammı geciktirdik. Son çare ise zammı uygulamak oldu. Bu fiyat artışını esnafın ayakta kalabilmesi için mecburen gerçekleştirdik. 15-16 aydan bu yana iş yerini açamayan meslektaşımız var. İstikrarlı iş de yapılmıyor. Devletin verdiği desteklerden de Bursa Simitçiler ve Unlu Mamül İmalatçıları yararlanamadı” dedi.

Susam, un ve yağ fiyatlarının esnafta mağduriyet yarattığını açıklayan Başkan Erdal Pınar, “ Diğer illerde 50 kuruş zam yapılırken, bizler artışı bunun yarısı olan 25 kuruşta tuttuk. Bursalı hemşerilerimize 2 lira 25 kuruştan simit satacağız. Normalde esnafın rahatlaması için 100 gram simidin en az 2 lira 75 olması gerekiyor. Pandemiden dolayı sadece yüzde 12 zam yaptık. Maliyetler ise yüzde 41,2 oranında artış gösterdi” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunan Başkan Pınar, “Biz gıda üreticileri olarak öncelikli aşıya talibiz. Bize aşı yapılmasını istiyoruz. Gıda üretiyoruz ve herkese bulaştırma ihtimalimiz olabilir. Öncelikli olarak aşılamaya alınması çağrısını yapıyoruz” dedi.

Son olarak 31 Aralık 2019’da 100 gram simidin fiyatı 2 lira olarak belirlenmiş, yaklaşık 1 buçuk yıldır simide zam yapılmamıştı. Alınan kararla bugünden itibaren 100 gram simit Bursa’da 2 lira 25 kuruştan satılacak.

https://www.ankaramasasi.com/haber/825369/bursada-simide-25-kurus-zam
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.