Putin’den füze uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun, ülkesinin sınırlarına yakınlaştığını, bunun Rusya ve Rus vatandaşlarının güvenliğini etkileyecek kadar önemli husus olduğunu söyledi. Ukrayna'nın NATO'ya katılma ihtimaline de değinen Putin "Harkov veya Dnipyer'den atılan bir füzenin Moskova'ya düşme süresi 7-10 dakikaya inecek" ifadelerini kullandı
Can Güvenir
|
10 Haziran 2021, Perşembe - 12:39
Putin’den füze uyarısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, verdiği röportajda, NATO'nun askeri faaliyetlerini ve Ukrayna'nın NATO'ya üye olma ihtimalini değerlendirdi.

NATO'nun Rusya sınırlarının yakınlarında askeri altyapısını güçlendirdiğine dikkati çeken Putin, "NATO'nun sınırlarımıza yakınlaşması, Rusya ve Rus vatandaşlarının güvenliğini etkileyecek kadar önemli bir husus." dedi.

Putin şunları kaydetti:

"NATO'nun doğuya doğru genişlemesi iki dalgada gerçekleşti. Bu, Rusya ve Batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin ortaklık seviyede olduğu zamanda gerçekleşti ancak kaygılarımızın tümü göz ardı edildi. Sert konuşmak istemiyorum ancak çıkarlarımızı çiğnediler. Bu iyi ilişkilerin olduğu zamanında gerçekleşti. Batı, kendi jeopolitik çıkarlarını insanların ve diğer halkların çıkarlarından üstün tutar."

Ukrayna'nın NATO üyesi olmak istediğine dikkati çeken Putin, bunun boş bir mesele olmadığını vurgulayarak, "Polonya ve Romanya'daki Amerikan füzeleri, Rusya'nın merkez bölgesine 15 dakikada varabilir. Ukrayna'nın NATO üyesi olduğunu farz edelim. Amerikan füzelerinin Harkiv veya Dnipro kentlerinden Moskova'ya uçuş süresi 7-10 dakikaya düşecek." ifadelerini kullandı.

Putin, Ukrayna vatandaşlarının birçoğunun NATO üyeliğini istemediklerini söyledi.

'Ukrayna millilerinin forması beni incitmedi’

Rusya liderine, Ukrayna Futbol Milli Takımı’nın Euro-2020’de kullanacağı forma da soruldu

 Putin, Ukrayna millilerinin Euro-2020 maçlarına çıkacağı formanın duygularını incitip incitmediği sorusuna, “Hayır” yanıtını verdi.

Devlet Başkanı, “Burada yeni bir şey yok, zira Ukrayna yönetiminin Kırım duruşunu çok iyi biliyoruz. Onlar, Kırımlıların beyan ettiği iradeyi hiçe sayıyor. Bu da demokrasinin ne olduğu anlayışıyla pek uyuşmuyor” diye konuştu.

Ukrayna Milli Futbol Takımı, EURO 2020 için hazırlanan yeni formasını tanıtmış, formanın üzerindeki Ukrayna sınırları içinde Kırım'ın yer alması Rusya'da tepkiyle karşılanmıştı.

(AA) (sputnik) 

https://www.ankaramasasi.com/haber/827973/putinden-fuze-uyarisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.