Tarih verildi: COVID-19 mevsimsel salgın haline gelecek

Ankara Masası
|
10 Haziran 2021, Perşembe - 14:04
Tarih verildi: COVID-19 mevsimsel salgın haline gelecek

Almanya'da hükümete danışmanlık yapan ve batının önemli bilim insanlarından biri olan Christian Drosten, yaz aylarından sonra Koronavirüsün pandemi niteliğini yitirerek mevsimsel bir salgın haline geleceğini söyledi. Kış aylarında vakaların artacağını, ancak güçlendirici aşılarla kontrol altına alınacağını belirten Drosten, birkaç yıl boyunca durumun tekrar edeceğini açıkladı.

NTV'de yer alan haberde, Almanya’da pandemi boyunca hükümete ve halk sağlığı politika yapıcılarına tavsiyelerde bulunan Berlin'deki Üniversite Hastanesi Charité'nin Viroloji Başkanı Christian Drosten, yazdan sonra Koronavirüs vakalarının sayısının artacağına inandığını, ancak hastalığın kontrol edilebilir olacağını söyledi.

COVİD-19 "PANDEMİ" OLMAKTAN ÇIKARAK "ENDEMİ" HALİNE GELİNECEK

Drosten, vakalardaki artışın dördüncü dalga olarak tanımlansa da, güçlendirici aşılarla kontrol altına alınacağını ve Covid-19’un pandemi olmaktan çıkarak endemi olarak adlandırıcağını açıkladı.

MEVSİMSEL GRİP GİBİ DAVRANACAK

Drosten, “Önümüzdeki kış aylarında vakalarda beklenen artış, özellikle yaz etkisi avantajının kaybedilmesi nedeniyle, gelecekte muhtemelen endemik ve normal kış etkisi olarak yorumlanacaktır. Covid-19, soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olan daha yerleşik corona virus çeşitleri gibi davranacak” ifadelerini kullandı.

"AŞI KARŞITLARI NORMALE DÖNÜŞÜ TEHDİT EDİYOR"

Bununla birlikte, bilim insanı Koronavirüsün giderek daha fazla kontrol altına alındığına dair açık göstergelere rağmen, hala birtakım risklerin bulunduğunu ve durumun ikinci doz aşılarını yapamayan veya aşıların artık gerekli olmadığına inanan insanlar tarafından baltalandığını söyledi.

"YETİŞKİN NÜFUSUN YÜZDE 80'İNİ TAM OLARAK AŞILANMALI"

Alman radyo istasyonu NDR'de Corona Update adlı programda açıklama yapan Drosten, “Şu anda bir geçiş dönemindeyiz. Toplum olarak gözümüzün önünde olması gereken bir sonraki hedef, yetişkin nüfusun yüzde 80'inin tam olarak aşılanmış olmasıdır. Tüm beklentilerimiz Almanya'nın bu hedefe Ağustos sonu veya Eylül ortasına kadar ulaşması” dedi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/828539/tarih-verildi-covid-19-mevsimsel-salgin-haline-gelecek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.