Deniz salyasıyla ilgili ilk araştırma sonucu belli oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 550 noktadan alınan deniz salyası numuneleri üzerinde yaptıkları araştırma sonucunda "Yaptığımız ilk çalışmalar çerçevesinde; bugün itibarıyla müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediğini tespit ettik" dedi.
Murat Saltan
|
15 Haziran 2021, Salı - 19:19
Deniz salyasıyla ilgili ilk araştırma sonucu belli oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi esir alan müsilaja (deniz salyası) ilişkin açıklamalarda bulundu.

550 noktadan alınan numuneler üzerinde ilk yaptıkları araştırma sonuçlarını açıklayan Bakan Kurum, "Ülke çapında bir seferberlik şuuru var. Yaptığımız çevrimiçi toplantılarla karşılaştırmalı analizler yapıyoruz. Bilimsel çalışmaları yakından takip ediyoruz. Sahada 1550 personel çalışmakta. 46 tekne ve karadan temizleme ekipmanlarımızla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Toplam 2 bin 684 metreküp müsilajı topladık. Farklı noktalardan 550 numune aldık. Müsilajın üzerinden yapılan araştırmalarda müsilajın tehlikeli atık olmadığını ve toksik özellik göstermediğini tespit ettik" ifadelerini kullandı.

"Sürekli Atıksu İzleme Sistemi getiriyoruz"

Bakan Kurum sözlerine şöyle devam etti:

"Kısa ve uzun vadeli eylem planlarımızı hayata geçiriyoruz. Şunu çok rahat söyleyebilirim ki; yaptığımız bu çalışmalarla Marmara Denizi'miz bugün, dünden, bir hafta öncesinden çok daha temiz durumda. Arıtma tesislerinin deşarj standartlarına kısıtlama getireceğiz. Marmara Denizi'ne kirlilik taşıyan kaynakların tamamını kontrol altına almak için, tüm arıtma tesislerine Sürekli Atıksu İzleme Sistemi getiriyoruz."

Marmara Denizi için bakanlık tarafından temizlik seferberliği başlatılmıştı. Bu kapsamda; İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli ve Balıkesir'de çalışma yapılmıştı, toplanan salyalar arıtma tesisine götürülmüştü. Bakan Kurum yaptığı açıklamada Marmara Denizi'nin yıl sonuna kadar koruma alanı ilan edileceğini söylemişti.

https://www.ankaramasasi.com/haber/836934/deniz-salyasiyla-ilgili-ilk-arastirma-sonucu-belli-oldu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.