Kilis’te Hududeli Gazetesi’nin 66. yıl gururu

Ankara Masası
|
16 Haziran 2021, Çarşamba - 21:50
Kilis’te Hududeli Gazetesi’nin 66. yıl gururu

Kilis'te 16 Haziran 1956 tarihinden bu yana ekonomik ve sosyal gelişmelerin nabzını tutan Hududeli Gazetesi, kuruluşunun 66. yılını kutluyor. Türkiye'de ender gazetelerden olan Hududeli'nin 66. yılı dolayısıyla Vali Soytürk, mesaj yayımladı.

KİLİS (İGFA) - Hududeli Gazetesi'nin 66. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kilis Valisi Recep Soytürk, mesaj yayımladı. Medyanın mesleki ilke ve esaslara uygun yayın anlayışını sürdürmesinin en büyük dilekleri olduğunu ifade  eden Vali Soytürk,  büyüyen ve gelişen Kilis'in gerek ekonomik, gerekse sosyal olarak geldiği noktada basın kuruluşlarının katkısı azımsanmayacak derecede büyük olduğunu söyledi. Kilis basınının kamuoyu oluşturmadaki önemine dikkati çeken Vali Soytürk, Hududeli Gazetesi'nin bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm yönetici ve çalışanlarını tebrik etti.

HUDUDELİ GAZETESİ'NİN TARİHÇESİ

Kilis'te bir asra yakın geçmişe sahip ve Cumhuriyet ile aynı yaşta bulunan Hududeli Gazetesi, Türkiye’de ender gazetelerden bir örnek oluşturuyor. Geçmişi eski olan Hududeli; Karabeyzade Ahmet Muhtar Efendi'nin kendi binasındaki matbaasında basılarak Kilis'in kültürüne kazandırıldı. Harf İnkılabı ile bir ara inkıtaaya uğradıktan sonra Muzaffer Akalar tarafından 16 Haziran 1956 tarihinde Türkçe harflerle yayın hayatına kaldığı yerden devam etti. Bir süre Celal Varış ile Abdi Sever ve Ahmet Gürdal gibi imtiyaz sahipleri tarafından neşredilen gazete, 1982 yılının Nisan ayında Ahmet Yılmaz Çağlar tarafından devralınarak milliyetçi-muhafazakar çizgisini en belirgin şekilde okurlarına hissettirdi. Gazetedeki bayrak yarışını  1 Ocak 2020 tarihinden bu yana da Ahmet Yılmaz Çağlar’ın eşi Şefkat Çağlar sürdürüyor.

HUDUDELİ Gazetesi 1 Şaban 1343 (Salı) yani 24 Şubat 1341 tarihli ve 1. Sene 21 numaralı nüshası, Osmanlıca baskısının orjinali ile tercümesini
https://www.ankaramasasi.com/haber/838188/kiliste-hududeli-gazetesinin-66-yil-gururu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.