Birbirimize bağımlıyız...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile çalışma yemeği için Berlin'e gitti. İki lider, Türkiye, Rusya ve AB ilişkileri de ele aldıkları görüşmede Rusya'ya diyalog çağrısında bulundu.
Samet Dirican
|
19 Haziran 2021, Cumartesi - 07:26
Birbirimize bağımlıyız...

Merkel, AB'nin Rusya ve Türkiye ile ilişkilerde "büyük zorluklarla" karşı karşıya olduğunu düşündüklerini söyledi. Bir taraftan görüş ayrılıkları olduğunu belirten Merkel, "Diğer taraftan belirli konuları birlikte şekillendirmek istiyorsak birbirimize bağımlıyız" dedi.

"ABD'nin yaptığını AB'de yapmalı"

Rusya ile diyalogun AB'nin çıkarına olduğunu belirten Merkel, söz konusu diyalogun güvenlik ve istikrarı sağlamak için de önemli olduğunu vurguladı. “Rusya, AB'nin en büyük kıta komşusudur. AB'de güvenlik ve istikrar istiyorsak, ne kadar zor olursa olsun Rusya ile görüşmelere devam etmemizde büyük fayda var" diyen Merkel, Türkiye ile ilişkilerde de göç, Libya ve Suriye'nin geleceği gibi önemli konularla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Merkel, ABD Başkanı Joe Biden'a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelerek, Rus hükümetiyle diyalog başlattığı için teşekkür etti. Merkel, Avrupa tarafının da bunu yapmasının doğru olacağını ifade etti.

“Türkiye ile görüşeceğimiz stratejik konular var"

Merkel'e daveti için teşekkür eden Macron ise Merkel'in Türkiye ve Rusya hakkında söylediklerine katıldığını söyledi. Türkiye ile ilişkiler hakkında Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) çıkarları ile Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Kafkas bölgesine ilişkin stratejik konumları görüşeceklerini kaydeden Macron, Rusya ile de ortak bir çizgi bulunması gerektiğinin altını çizdi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/841740/birbirimize-bagimliyiz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.