Ankara-Konya YHT seferlerini iptal ettiren selin görüntüleri

Dün akşam saatlerinde Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren seferleri aşırı yağışların oluşturduğu sel nedeniyle iptal edildi. Seferlerin iptal ettiren o selin görüntüleri ortaya çıktı.
Murat Saltan
|
04 Temmuz 2021, Pazar - 09:18
Ankara-Konya YHT seferlerini iptal ettiren selin görüntüleri

Edinilen bilgiye göre, Konya’da etkili olan aşırı yağışlar sele neden oldu. Konya Sarayönü mevkiinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle  Konya-Ankara YHT seferleri iptal edildi.

Jandarma ekiplerinin dikkati faciayı önledi

Sarayönü'nde devreyi gezen ekipler sel sularının menfezlerden taştığını, sel sularının rayları kapladığını ve bazı bölgelerde raylarının altının oyulduğunu fark etti. Durumum yetkililere bildirilmesi üzerine sefer iptali gerçekleşti.

Tüm birimlere gerekli uyarıların yapılması ve sel meydana geldiği esnada rayların altının oyulduğu kesimde Yüksek Hızlı Trenin bulunmamasıyla olası bir facianın önüne geçildi.

"Arkadaşlarımızın uyarısı ile gerekli tedbirler alındı"

Konya Valisi Vahdettin Özkan da sel meydana gelen bölgeye giderek incelemelerde bulundu, ekiplerin çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Sel sularını fark ederek ilgili birimlere bildiren jandarma görevlilerine ve TCDD görevlilerine teşekkür eden Vali Özkan, dikkatleri ve zamanında yapılan uyarılar nedeniyle ekipleri tebrik etti.

Vali Özkan yaptığı açıklamada, hiç beklenmeyen olağanüstü yoğun bir yağışa maruz kalındığını belirterek, “Bu lokasyonda yoğun bir yağış oldu. Saat 14.30’dan sonra hem çevredeki vatandaşlar, hem jandarmamızın hem de TCDD yetkililerinin takibi ve oradaki teknik donanımlı kameraların takibi sonucu buradaki durumla ilgili analiz yapılarak buraya ekiplerimiz sevk edildi. Burada biriken bir su vardı. Aşağı yukarı 300-500 metre kadar bir kesimde tren rayının çevresinde daha sonrasında da rayların altında sel sularının tazyikinden dolayı oyulma oldu. Arkadaşlarımızın uyarısı ile hem tren seferlerinde önce yavaşlama daha sonrasında durdurulma tedbirleri alındı. Şu anda da bütün ekiplerimiz çalışıyor. Devlet Demir Yollarının bütün ilgili birimleri başta olmak üzere öncelikle suyun tahliyesi daha sonra tahrip olan alanların tespiti ve bunların bu tahribatın giderilmesi yönünde sabaha kadar sürekli çalışır vaziyette olacak. Bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Hem böyle bir çok riskli durumu önceden tespit edip bildirilmesi, ekiplerin sevki hem de tahribatın giderilmesi anlamında şu anda çok yoğun bir çalışma yürütecekler. İnşallah yarına kadar ağırlıklı olarak tahribatın giderilmesi yönünde bir beklentimiz var arkadaşlarımız çalışıyor. Geçmiş olsun” dedi.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/867457/ankara-konya-yht-seferlerini-iptal-ettiren-selin-goruntuleri
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.