Küba'da 27 yılın en büyük protestoları yapılıyor

Karayip ülkesi Küba’da elektrik kesintileri ve gıda krizi nedeniyle binlerce gösterici sokağa indi. Küba lideri Diaz Canel'in çağrısı üzerine rejim destekçileri de ellerinde sopalarla göstericilerle çatıştı.
Zeliha Demirci
|
12 Temmuz 2021, Pazartesi - 13:57
Küba'da 27 yılın en büyük protestoları yapılıyor

Küba’da son 27 yılın en büyük protestoları yapılıyor. Hedefinde, ada ülkesinde süren elektrik kesintileri ve gıda krizi olan protestocular Başkent Havana'da toplanarak “özgürlük istiyoruz” sloganları attı. Gösterici grup Küba Komünist Partisi Genel Merkezi önünde ABD bayrağı açarak “Yaşasın ABD” diye bağırdı. Gösterilerin diğer adresi ise Holguín, Matanzas, Camagüey ve Santiago de Cuba gibi kentler oldu.

Havana'ya 30 kilometre mesafedeki San Antonio de los Banos kentinde de çoğunu gençlerin oluşturduğu binlerce gösterici yaşam koşullarını protesto etti.  Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde göstericiler tepkilerini, "Özgürlük, korkmuyoruz" şeklinde dile getirirken, bazı bölgelerde ise yağma olaylarının yaşandığı bilgisi paylaşıldı. Sivil polisler protestoculara biber gazıyla müdahale ederken çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Küba lideri Miguel Diaz-Canel ise, protestolar üzerine televizyondan halka seslendi.

Destekçilerini sokağa çağırdı

Gösterilerin merkezi durumundaki San Antonio de los Banos kentine giden Diaz Canel, "Bu ulusun egemenliği ve bağımsızlığından vazgeçmeyeceğiz. Devrim dikte etmeye çalışıyorsanız cesedimizi çiğnemeniz gerekecek. Ülkenin tüm devrimcilerini, tüm komünistleri sokağa çıkmaya, provokasyonlara kararlı ve cesur bir şekilde karşı koymaya, devrimi savunmaya çağırıyoruz." ifadesini kullandı.

Bu çağrı üzerine rejim destekçileri de sokağa inerek başkent Havana'daki Maximo Gomez anıtının etrafında buluştu. Fidel Castro ve Küba Devrimi'nin önderlerinin pankartlarını taşıyan göstericilerin bazılarının sopalar taşıdığı görüldü. Küba'da 1994 yılından bu yana en büyük protestoların görüldüğünü kaydediliyor.

Küba'daki protestoculara ABD Miami'den de destek geldi. ABD'de en fazla Kübalı'nın yaşadığı eyalet olan Florida'da binlerce kişi ellerinde bayraklarla gösteri düzenledi. Gösterilere ABD'den üst düzey tepki geldi. Başkan Joe Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ABD'nin Küba'nın tamamında düşünce ve toplanma özgürlüğünü desteklediğini, haklarını kullanan barışçı göstericilere yönelik her türlü şiddet ve saldırıyı en şiddetli bir şekilde kınadıklarını kaydetti.

Donald Trump döneminde getirilen ağır ABD yaptırımlarıyla boğuşan Küba, tarihinin en büyük ekonomik darboğazlarından biriyle yüz yüze geldi. Koronavirüs salgınıyla birlikte kriz daha derinleşti. Pazar günü ülkedeki vaka ve ölüm sayısı da yeni bir zirveye ulaştı. Yetkililer 6 bin 923 yeni vaka ve 47 ölüm kaydedildiğini duyurdu. İlaç ve elektrik sıkıntısı yaşandığını kabul eden Diaz Canel, mevcut durumda evde kalmanın daha doğru olacağını da söyledi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/885944/kubada-27-yilin-en-buyuk-protestolari-yapiliyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.