Asırlık delikanlı Tuki’ye 100. yaş sürprizi

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
01 Mayıs 2020 17:46
Asırlık delikanlı Tuki’ye 100. yaş sürprizi
HM
Haber Merkezi Editör

Türkiye'nin en yaşlı kaplumbağası Tuki, 100 yaşına girdi.

Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nda bulunan kaplumbağa Tuki, 100 yaşına girdi. Korona virüs tedbirleri kapsamında ziyaretçilere kapalı olan hayvanat bahçesi çalışanları,  en sevdiği sebzelerden oluşan doğum günü pastasıyla Tuki’nin 100'üncü yaşını kutladı.

 1997 yılında yurt dışındaki bir hayvanat bahçesinden Türkiye'ye getirilen ve Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nin ilk sakinlerinden olan Tuki için bakıcıları  barınağa balon ve afişler astı.

"100 yaşında olmasına rağmen genç bir kaplumbağa"
Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Hayvan Bölümü Müdürü Nil Can Açıkgöz, "Tuki için sevdiği yiyecekleri hazırladık. Balonlarımızı hazırladık. Çeşitli pankartlar hazırladık. Ama ziyaretçilerimiz olmadığı için sadece bizim bakım ekibimiz ve kendi arkadaşları ile birlikte, kaplumbağa ve arka tarafta lamalarla birlikte kutladık. Tuki, 1997 yılında yurt dışındaki başka bir hayvanat bahçesinden bize geldi. 23 seneden beri bizimle birlikte. Uzun bir süre aslında. Hayvanat bahçemizin ilk canlılarından. Tuki 100 yaşında olmasına rağmen genç bir kaplumbağa. Umarım uzun yıllar bizimle birlikte zaten yaşayacak" dedi.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 250'den fazla türden oluşan 3 binin üzerinde hayvana ev sahipliği yapıyor.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.