Srebrenitsa Soykırımı 26. yıl dönümünde Keçiören’de anıldı

Keçiören Belediyesi ile Bosna-Hersek Ankara Büyükelçiliği, "Srebrenitsa Katliamını 26'ıncı Yılını Anma Programı" düzenledi.
Zeliha Demirci
|
13 Temmuz 2021, Salı - 16:39
Srebrenitsa Soykırımı 26. yıl dönümünde Keçiören’de anıldı

Keçiören Belediyesi ve Bosna-Hersek Ankara Büyükelçiliği tarafından "Srebrenitsa Katliamını 26'ıncı Yılını Anma Programı" düzenlendi. Keçiören Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda düzenlenen programa; Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, AK Parti Ankara milletvekilleri Emrullah İşler ve Lütfiye Selva Çam, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Işık ve Keçiörenli vatandaşlar katıldı.

"Avrupa’nın ortasında ne azınlık hakkı var ne de dini bir hak var"

Program, milli marşların okunmasının ardından saygı duruşu ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Anma programında katılımcılara hitaben konuşan Keçiören Belediyesi Başkanı Turgut Altınok, “Yüreklerimizin yandığı Srebrenitsa Katliamı’nın 26. yıl dönümünde bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Avrupa diyoruz, demokrasi diyoruz, özgürlük diyoruz ama her şey duruma göre değişiyor, yapacakları operasyona göre değişiyor. Bosna-Hersek’te üstünlük Müslüman Boşnak kardeşlerimize geçmeseydi daha çok can toprağa düşmeye devam edecekti. Ama bu bir imanın zaferidir. Şimdi Avrupa’nın ortasında ne azınlık hakkı var ne de dinle ilgili bir hak var. Şu anda Müslümanlara yönelik ciddi anlamda saldırı ve önyargı var. Avrupa’da Müslümanlar yönelik saldırılar artmıştır ve bu konuda Avrupa iyi sınav verememiştir. Bu anma programı tarih adına attığımız acı bir imza olsa da, bir güzelliği var ki o da acıyı paylaşmaktır. Bu katliamı gerçekleştirenler, Allah katında hak ettikleri cezayı elbette alacaklardır. Soykırıma maruz kalan şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Bosna’daki kardeşlik iklimi hep devam etsin, Bosnalı kardeşlerimize selam olsun.” diye konuştu.

"Türkiye güçlü olursa barış ve huzur baki olur"

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler de Srebrenitsa Katliamı’nda şehit olan Boşnaklara saygı ve rahmet dileklerini ileterek, "Bugünkü güçlü Türkiye 1995 yılında olsaydı, bu soykırımın yaşanmazdı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu coğrafyaya adaleti ve hoşgörüyü hakim kılmak için elimizden gelen her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bu coğrafyada Türkiye ne kadar güçlü olursa barış ve huzur da bir o kadar baki olur. Srebrenitsa Katliamı’nda şehit olan insanlarımıza yüce rabbimden rahmet diliyorum." dedi.

AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ve Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut da soykırımda şehit olanlara Boşnaklara rahmet ve Bosna Herseklilere başsağlığı dileyerek destek mesajı verdiler. Programın sonunda protokol ve katılımcı vatandaşlar Keçiören Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda bulunan anıta çelenk ve karanfil bıraktılar. Srebrenitsa şehitlerinin anısına Heykeltıraş Ubey Talha Akkaya tarafından yapılan anıtın da açılışını gerçekleştirdiler.

https://www.ankaramasasi.com/haber/888873/srebrenitsa-soykirimi-26-yil-donumunde-keciorende-anildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.