Koronavirüse karşı antikor ilacına onay

İngiliz GlaxoSmithKline (GSK) ve ABD'li Vir Biotechnology (Vir) firmaları tarafından üretilen Sotrovimab korona virüs antikor ilacına, İtalya Sağlık Bakanlığı onay verdi.
Murat Saltan
|
14 Temmuz 2021, Çarşamba - 00:17
Koronavirüse karşı antikor ilacına onay

Koronavirüse karşı aşı dışında ilaçlarda devreye girmeye başladı.İtalya Sağlık Bakanlığı İngiliz GlaxoSmithKline (GSK) ve ABD'li Vir Biotechnology (Vir) firmaları tarafından üretilen Sotrovimab korona virüs antikor ilacının kullanımına onay verdi. 

2022'ye kadar geçici onay

Sağlık Bakanı Roberto Speranza, Covid-19 teşhisi konulan hastaların tedavisinde monoklanal antikor Sotrovimab ilacının 31 Ocak 2022'ye kadar kullanımına onay veren geçici kararnameyi imzaladı.

Kararname ile daha önce şubat ayında kullanımına onay verilen Eli Lilly ve Regeneron firmalarının monoklonal antikor tedavilerinin lisansları da aynı tarihe kadar uzatıldı.

Oksijen ihtiyacı duyanlara onay

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), mayıs ayında Sotrovimab'ın 12 yaş üzerindeki ciddi risk taşıyan ancak oksijen desteğine ihtiyaç duymayan hastalarda kullanımına onay vermişti.

Trump'ın tedavisinde kullanılmıştı

Antikor tedavi, Covid-19'a yakalanan kişilerde hastalığın şiddetini azaltması amacıyla kullanılıyor. Monoklonal antikor ilaçlar, ABD’nin eski Başkanı Donald Trump'ın Covid-19 tedavisinde de kullanılmıştı.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/889108/koronaviruse-karsi-antikor-ilacina-onay

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.