Bakan Pakdemirli yangınlardaki son durumu açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli "38 ilde bu tarihler arasında 163 yangın çıktı. 152 tanesi söndürüldü​. Manavgat'ın batı tarafında iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz biraz risk aldılar. İyi bir noktaya doğru gidiyor. Kontrol diyemeyiz ama belli bir noktaya girdiler" açıklamalarında bulundu.
Murat Saltan
|
03 Ağustos 2021, Salı - 21:27
Bakan Pakdemirli yangınlardaki son durumu açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 28 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında 38 ilde çıkan 163 yangının 152 tanesi söndürüldüğünü ifade etti.

Yangınlarla ilgili son bilgileri paylaşan Pakdemirli şunları söyledi;

"Ekiplerimiz biraz risk aldı. İyi bir noktaya gidiyoruz. Muğla'da 5 yangın devam ediyor. Marmaris'te belli bir noktada parlama var. Köyceğiz'de yangın devam ediyor. Kavaklıdere'de sabah saatlerinde söndürülen yangın öğleden sonraki saatlerde tekrar başladı.

Milas'taki yangın hala devam ediyor, ciddiyetini koruyor. Denizli'deki dün çıkan yangınımızı kontrol altına aldığımızı söylemiştik. Isparta'da öğle saatlerde iyiye giden yangın şu aralar alevlenmiş durumda. Hava sıcaklığı bugün Marmaris'te 45.5 dereceyle sıcaklık rekoru kırıldı.

Önceki rekor 7 Temmuz 1988'de 45.2 olarak ölçülmüştü. Rüzgar, alevler sürekli yön değiştiriyor. Marmaris'teki parlamaları arkadaşlar toparlamaya çalışıyor.

" Çok ciddi bir savaş veriliyor"

16 suatar uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 arazöz, yaklaşık 5 bin 200 personel mücadele ediyor. Yangınlardan zarar gören vatandaşlarımız için bakanlığımız tarafından kısa bir bilgi vereyim. 5 ilimizde tespitler devam ediyor. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimiz mağduriyeti gideriliyor olacak. Çok ciddi bir savaş veriliyor. Bu savaşta moral ve motivasyonu yüksek tutmamız lazım. Herkesi sabırlı ve sağduyulu olmaya davet ediyorum.

Diğer ülkelerden yapılan yardımlar

Hava araçlarıyla ilgili tartışma var kamuoyunda. Portekiz'de 43 hava aracı var. Yunanistan'ın 18 hava aracı var. Fransa'nın 40. Bunlar 2018 verileri, aşırı değişiklik olacağını düşünmüyorum. Bizim envanterde sürekli olarak çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız yönetim helikopterimizi saymazsak 48, bunları da sayarsak 53-55'e ulaşıyor. Bazı yardım talepleri oldu çeşitli ülkelerden. Taleplerin çoğunu olumlu karşıladık. Toplamda 3 amfibik uçağımıza 3 amfibik uçak daha eklendi. 9 tane tanker uçağımız var. Helikopterimiz 57'ye vardı ve toplamda 72 hava aracına çıkmış oldu. Bu akut dönem geçtikten sonra bile Türkiye'nin bilançosunda her zaman 50 ve üzeri hava aracı oluyor olacak.

Soylu: Tüm kurumlarımız vatandaşlarımız el birliğiyle çalışıyor 

İçişleri Bakanı Soylu'nun açıklamaları şöyle: 

"Biraz önce sayın bakanımız belirtti, öyle bir rüzgarla karşı karşıyayız ki... Yarım saat önce söndürdüğünüz yangın daha da alevlenerek yeniden başlıyor. Hava sıcak, nem az, rüzgar dezavantajımız. 

Provokasyon yok dersem yalan söylemiş olurum. İstanbul'da durup buradaki vatandaşları telaşlandırmanın anlamı yok. Burada herkes birbiriyle haberleşiyor. 

Yangın yerleşim yerlerine inmeye başladığı andan itibaren TOMA devreye girdi. Burada hiç kimse siyasi ve ideolojik bir ayrılık ortaya koymadan, kırmızı-beyaz Türkiye formasıyla, ay-yıldızla mücadelesini devam ettiriyor."

https://www.ankaramasasi.com/haber/924645/bakan-pakdemirli-yanginlardaki-son-durumu-acikladi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.