Ankaralıları'ın çilesi sona eriyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yıllardır çözüm bulunamayan Sağduyu ve Dereboyu Caddesi'ndeki altyapı çalışmalarında sona geldi.
Ankara Masası
|
22 Ağustos 2021, Pazar - 11:34
Ankaralıları'ın çilesi sona eriyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, Mamak ilçesinin 20 yıldır ihmal edilen altyapı sorununu çözmek için yoğun mesai harcıyor.

Her yağmur yağdığında su taşkınlarının yaşandığı Sağduyu ve Dereboyu Caddesi’nde başlatılan altyapı çalışmalarında sona yaklaşılırken, bölgede asfalt serim çalışması da başlatıldı.

“Önceliğim halkın sağlığı ve canı”

 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “Önceliğim halkın sağlığı ve canı” sözleri üzerine harekete geçen ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in yıllar içinde biriken altyapı, atık su (kanalizasyon), yağmur suyu ve içme suyu hattı sorunlarını teker teker çözüyor.

Son olarak Yeşilbayır Mahallesi’nde, her yağışta dükkân ve evlerin bodrum katlarını pis su basan Sağduyu ve Dereboyu Caddesi’nde çalışma başlatan ASKİ ekipleri, bölgede ana kolektörü yenileyip, yağmur suyu ve atık su hatlarını birbirinden ayrıştırıyor.

Hızla ilerleyen çalışmalarda sona yaklaşılırken, Sağduyu Caddesi ve çevresinde 4,5 kilometre, Dereboyu Caddesi’nde ise 650 metre yağmur suyu ve 650 metre de atık su imalatı gerçekleştiriliyor. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk mahalle muhtarlarıyla birlikte hem esnafa hem de vatandaşlara yerinde incelediği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sel manzaralarına son

ASKİ ekiplerinin sahada yoğun mesai harcadığını belirten Öztürk, şöyle konuştu:

"Sağduyu Caddesi yıllar önce gecekondu bölgesinden katlı yapılaşmaya döndü. Bu geçiş döneminde kısmen ihmal edilen çapların büyütülmesi gerekiyordu. Gerek Sağduyu Caddesi gerekse de caddeye bağlantı veren eğimin fazla olduğu ara sokaklardaki sıkıntıyı çözmek adına yaklaşık 4,5 kilometre civarında yağmur suyu ve pis su hattı döşüyoruz. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi ise bölgede asfalt çalışması başlatacak. Kalıcı çözüm adına altyapı ve üstyapı imalatlarımızı bitirdikten sonra caddede bir daha yoğun yağışlarda herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyorum."

"Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz"

Dereboyu Caddesi’ndeki çalışmaları da yakından takip ettiklerini belirten ve esnafı ziyaret eden Öztürk, şu bilgileri paylaştı:

"Özellikle esnafımızın ciddi sıkıntı yaşadığı Dereboyu Caddesi’nin 435 Sokak ile kesiştiği noktadayız. En son yağışta yaşananlar göz önüne alındığında söz konusu tablonun bir daha yaşanmaması, vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına var gücümüzle çalışıyoruz. Buraya bağlantı sağlayan çok dik sokak ve caddelerde örneğin Mutlu Caddesi’nde çok büyük ızgara imalatları yapıyoruz. Çünkü Dereboyu Caddesi’ne taşkın ulaşmadan boğalım, kısmen sisteme suyu aktaralım istiyoruz. Karşımıza sürekli enerji hatları, internet hatları, değiştirilmesi gereken eski hatlar çıkıyor. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diliyoruz. Çalışmaları en kısa sürede bitirmeyi planlıyoruz."

Mahalle muhtarlarından ASKİ'ye teşekkür

Şiddetli yağış sonrası su taşkınlarının bölgede uzun zamandır devam ettiğini, bu sorunu kökten çözüme kavuşturmak için Büyükşehir ekiplerinin yoğun çalıştığını vurgulayan Küçükkayaş Mahalle Muhtarı Serkan Çetintaş, "Su baskını gibi sıkıntılarımızın bundan sonra olmayacağını umut ediyoruz. Asfaltımız da biterse esnafımız, vatandaşımız şu sıcaklarda tozdan kurtulacak. Teşekkür ediyoruz" dedi. 

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Mutlu Caddesi’nde devam eden ızgara imalat çalışmalarını denetlerken, Yeşilbayır Mahallesi Muhtarı Hakkı Ünal da, "Mansur Yavaş başkanımıza ve genel müdürümüze hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Asfalt atıldığı zaman mahallemize güzel bir hizmet gelmiş olacak" diye konuştu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/966163/ankaralilariin-cilesi-sona-eriyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.