Devlet Bahçeli'den seçim barajı açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı'nın mutabakata vardığı yüzde 7 seçim barajıyla ilgili 'Temsilde adalet ilkesine derinlik ve canlılık katacaktır' dedi.
Murat Saltan
|
03 Eylül 2021, Cuma - 18:06
Devlet Bahçeli'den seçim barajı açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, "Yüzde 7 seçim barajı 'temsilde adalet' ilkesine derinlik ve canlılık katacaktır.  Yüzde 10 seçim barajının korunmasının meşru ve siyasi gerekçesi kalmamıştır. Yüzde 7 seçim barajı üzerinden kurulan yalan ve dedikodu ilk önce çarkı kuranları öğütecektir. " ifadelerini kullandı.

Seçim barajının düşürülmesinin MHP kurtarma hamlesi olarak görenleri eleştiren Bahçeli " Televizyon ekranlarındaki tartışma programlarında veya gazete köşelerinde seçim barajının yüzde 7ye çekilmesini ’MHP’yi kurtarma hamlesi’ olarak yorumlayan, bu çerçevede bulanık suda balıkavlama seferine çıkan sözde uzman ve kiralık kalemler gafil olmaları bir yana vahim bir hesap hatası yapmışlardır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, milli iradenin adil ve hakkaniyetli biçimde TBMM'ne yansımasının bize göre iki yolu bulunmaktadır: Birinci yol, seçim barajının indirilmesidir. İkinci yol ise siyasi partilerin kurumsal kimliklerini muhafaza ederek seçim ittifakı yapmalarının yasal içeriğe kavuşturulmasıdır" dedi.

https://www.ankaramasasi.com/haber/990583/devlet-bahceliden-secim-baraji-aciklamasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.