PCR testi zorunluluğu başlıyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşı olmayanlardan istenecek, PCR testi zorunluluğu yarın başlıyor.
Murat Saltan
|
05 Eylül 2021, Pazar - 10:52
PCR testi zorunluluğu başlıyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında, eğitim, iş hayatı ve kültür sanat alanlarında yeni bir döneme giriliyor. Yeni dönemle birlikte aşı olmayanlardan PCR testi istenecek.

Eğitim

6 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitimle hastalığı geçirmemiş ve aşılarını tamamlamamış öğrencilerle temas eden aşı olmamış eğitim personeli, kantin çalışanları, servis şoförleri ve rehber personelden PCR testi istenecek. Hafta 2 defa istenecek PCR testi okul idaresi tarafından kayıt altında tutulacak. Yayınlanan genelge öğrencilerle aynı evde kalan kişilerin de aşılarını tamamlamaları öneriliyor.

Çalışma hayatı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 81 ile bu hafta içinde genelge gönderdi. Buna göre, koronavirüs aşısı olmayan işçilerden iş yeri ya da işveren tarafından 6 Eylül itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları istenebilecek.

Bakanlık, işverenlerin, koronavirüs aşısı olmamış işçileri bilgilendirmesini istedi ve işverenlere, aşı olmamış işçilerden haftada bir kez PCR testi isteme yetkisi tanıdı. Bakanlık yazısında, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları vurgulandı.

İşverenlerin koronavirüs aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istendi. Bilgilendirme sonrasında da aşı olmayan işçilere, kesin korona tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçlarının anlatılması da yazıda yer aldı. PCR testi isteyecek işyeri ve işverenlerin, test sonuçlarını gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutacağı da hatırlatıldı.

Seyahat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre aşılarını tamamlamayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla şehirlerarası yolculuk yapabilmesi için negatif sonuçlu PCR testi bulundurması zorunlu olacak.

Bu çerçevede yarından itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

Etkinlikler

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerden konser, sinema ve tiyatro gibi toplu olarak gerçekleştirilen etkinliklere katılabilmesi için negatif sonuçlu PCR testinin bulundurması istenecek.

Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

https://www.ankaramasasi.com/haber/993261/pcr-testi-zorunlulugu-basliyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.