2021 KYK yurt başvurusu ne zaman yapılacak?

2021 YKS yerleştirme sonuçları açıklanır açıklanmaz gözler 2021 KYK yurt başvurusu için çevrildi. Üniversite eğitimini şehir dışında alacak öğrenciler hayati öneme sahip yurt ve burs başvurularına ilişkin sorulara yanıt arıyor.
Samet Dirican
|
06 Eylül 2021, Pazartesi - 11:05
2021 KYK yurt başvurusu ne zaman yapılacak?

YKS 2021 tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteye yerleşen adaylar 2021 KYK yurt başvurusu için harekete geçti. Öğrenciler 4 Eylül tarihinden itibaren üniversite kayıt işlemlerine başladılar. Milyonlarca öğren yurt ve burs başvurusu için beklemede.

2021 KYK yurt başvurusu başladı mı?

Öğrenciler KYK yurt başvuruları için YURTKUR'dan gelecek bir açıklamayı bekliyor. KYK burs ve yurt başvuruları için henüz resmi bir tarih verilmezken, KYK yurt başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak.

KYK yurt başvuru şartları

a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,

d) Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından "Süresiz çıkarma cezası" veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması,

e) Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi,

f) Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması,

g) Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.

YÖK'ten boş kontenjan açıklaması

Öte yandan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk yerleştirme işlemlerinin neticesinde herhangi bir programa yerleşemeyen gençlerin üzülmemelerini ve bilhassa ümitsizliğe kapılmamalarını tavsiye ederek, boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme ve ikinci ek yerleştirme işlemlerinde şansın devam ettiğini belirtti.

https://www.ankaramasasi.com/haber/994209/2021-kyk-yurt-basvurusu-ne-zaman-yapilacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.