Alev Alatlı: Bugün açlıktan ziyade açgözlülük var

Yazar Alev Alatlı, bugün açlıktan ziyade açgözlülük olduğunu belirterek "Siyasi bir söylem olarak açlık Türkiye'nin bugünkü koşullarında inandırıcı gelmiyor." dedi.
Can Güvenir
|
06 Eylül 2021, Pazartesi - 13:39
Alev Alatlı: Bugün açlıktan ziyade açgözlülük var

Edebiyatçı Alev Alatlı, gündemde yer alan konulara ilişkin Sabah gazetesi yazarı Tuba Kalçık'ın sorularını yanıtladı. 

Asker bir babanın kızı olduğunu vurgulayan Alatlı, Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili ise çarpıcı ifadeler kullandı.

Alatlı, ülkede açlık yaşandığı yönündeki siyasi söylemi ‘inandırıcı bulmadığını’ belirterek şunları söyledi:

"İkinci Dünya Harbi'nin ortasında çadırda doğdum. Babamın birliği Ege'de olası bir Alman saldırısına karşı konuşlanmıştı. Annem bana hamile, İstanbul'dan toplanıp yanına geliyor. Çok çalışkan, güçlü bir annem vardı. Gündüz Merkez Bankası'nda çalışır, gece dışarıya dikiş dikerdi. Böyle bir rol modelim olduğu için şanslıyım. Çocukluğum 1950'lerde Doğu'da geçti. O zaman çok büyük yoksulluk vardı, kışın ortasında ödevlerini elektrik direğinin altında yapan arkadaşlarım vardı, evlerinde mum bile olmadığı için.

"Türkiye'nin karnı doydu"

O yoksul Türkiye'den bugünlere geldik, çok şükür. Hızlı bir ekonomik dönüşüm yaşadık. O kadar hızlı olması da beni korkutuyor. Talepler arttı, kıymet bilinmiyor. Zenginlik ve fakirlik hep vardı ama zenginle fakir arasındaki uçurum bu kadar derin değildi. Zenginler varlıklarını teşhir etmezlerdi. Örneğin, biz dışarıda ekmek bile yemezdik, insanların canı ister diye. Şimdi sergiliyorlar zenginliklerini. Bir de tabii koşullar da eskisi gibi değil. Türkiye'nin karnı doydu. Tokuz, çok şükür.

"İnandırıcı gelmiyor"

Oysa ben eve çamaşıra gelen bir teyze hatırlarım; çocukları açlıktan ağladığında sussunlar diye dövdüğünü anlatırdı. Abartmış olduğunu düşünmek istiyorum ama gördüklerim doğruluyor. Çok şükür, bugün artık açlıktan ziyade açgözlülük var. Açlık görecelidir, mutlak açlık, alınması gereken günlük besinden mahrum olmaktır. Ben gerçek açlığın ne demek olduğunu bizzat yaşadım, gördüm. O yüzden, siyasi bir söylem olarak açlık Türkiye'nin bugünkü koşullarında inandırıcı gelmiyor. Bir de bizler, komşumuz açken tok uyuyamayan insanlarız. Bizde acından ölen kimse olmaz."

https://www.ankaramasasi.com/haber/995231/alev-alatli-bugun-acliktan-ziyade-acgozluluk-var
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.