Deprem Okul İstanbul

Büşra Ünal
|

Deprem Okul İstanbul

İzmir’de yaşanan depremin ardından, ülkemizin en kalabalık şehri İstanbul’a gözler çevrildi. Olası Marmara depremini7.5 büyüklüğünde bekleyen uzmanlar İstanbul’da en az 200 bin kişinin hayatını kaybedeceğini tahmin ediyorlar. 1912 yılında Marmara’nın batısında Saroz açıklarında ilk kez kırılan, sonrasında ise; 17 Ağustos 1999’da diğer ucu kırılan ve ortası kırılan Kuzey Anadolu fay hattının Türkiye’nin en önemli fay hattı ve jeologlar artık zamanın kalmadığında birleşiyorlar. İstanbul’da gerçekleşecek depremin olasılığı 2024’e kadar yüzde 50, 2034’e kadar ise; yüzde 62. Marmara Denizi’nde deprem olasılığının beklendiği iki büyük segment bulunuyor: Orta Marmara segmenti ve Adalar segmenti.En çok nüfusun toplandığı ilçeler olan Fatih’ten Silivri’ye kadar olan özellikle kıyı bölgeleri, Adalar fay hattına en yakın olan bölgeler. Büyükçekmece, Esenyurt, Kadıköy, Avcılar, Beşiktaş İstanbul’un riskli bölgeleri. Ne olursa olsun kentsel dönüşümün hızlıca tamamlanması esas olarak gözüküyor.


OLASI CAN KAYBI SAYISI


Can kaybı sayısı depremin büyüklüğüne, yerine, saatine, zemine ve bu zemindeki binaların dayanıklılığına bağlı. Acil müdahale ve ilk yardım faaliyetleri de bu konuda belirleyici olacak. Bu yüzden net bir can kaybı tahmini yapılamasa da birçok uzman hayatını kaybedenlerin sayısının 200 bini bulacağı görüşünde.


BİNALARIN DURUMU


Uzmanlar binaların yüzde 57’sinin depremi hasarsız ya da az hasarlı atlatacağını söylüyor. Kalanlar ise orta ya da ağır zarar görecek.


İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nin hazırladığı rapora göre; Türkiye ekonomisinin yüzde 30’nun gerçekleştiği İstanbul’da olası bina hasarlarının, doğalgaz, elektrik ve su da eklendiğinde 120 milyar mali kayba neden olacak.


Yetişkinler için olduğu gibi, deprem çocuklar için de korkutucu ve başa çıkılması zor bir deneyim. Çocuklar depremin kendisinden korktukları kadar, bu olayın hayatlarında yol açacağı değişikliklerden, belirsizliklerden ve sorunlardan da korkarlar.Peki, çocuklarımız ne kadar güvende? Okullarımızın depreme dayanıklı olup olmadığını biliyor muyuz?


İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre; depreme dayanaklı okulların oranı sadece yüzde 31.


1135 BİNA GÜVENLİ


Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre; İstanbul'da 3 bin 790'ı özel, 3 bin 647'si devlet okulu olmak üzere 7 bin 437 okul bulunmakta. Bu okullarda okuyan öğrenci sayısı 3 milyon 175 bini geçmekte.


İstanbul Valiliği'ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından 2006'dan bu yana yürütülen İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) tarafından yapılan açıklamaya göre ise; İstanbul'da 1135 okul binası depreme karşı hazırlanmış durumda.


Valilik 2020 verilerine göre; İstanbul'da 238 okul binası yıkılıp yeniden yapıldı, 796 okul binasının incelenerek depreme karşı güçlendirildi, halihazırda 47 okul binasının yeniden yapımı, 5 okul binasının da güçlendirme çalışması devam ediyor.


Trajik İzmir depremi ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 2 bin 505 okuldan yalnızca 139'unda hafif sorunlar yaşandığını açıkladı. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada okullarda düzenli olarak gerçekleştirilen deprem tatbikatlarının amacına ulaştığını da sözlerine ekledi.


1999 depreminin ardındanağır hasarlı okulların elden geçirilmesi yeni binalara güvenilir mi sorusunu akla getiriyor.NELER YAPILDI?


Silivri’de 24 Eylül 2019’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından 9 okulun ağır, 20 okulun da az hasarlı olduğu bilgisi paylaşıldı. Bu okullar boşaltılarak, 31 bin öğrenci ya başka okullara misafir öğrenci olarak nakledildi ya da kendi okullarının sağlam olan bloklarında eğitime devam etti, bu birleşmeler sonucunda okullarda ikili eğitime geçildi.


2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başında İstanbul'da 57 okul için deprem riskinden dolayı yıkım ya da güçlendirilme kararı verildi, bu okullarda okuyan öğrenciler başka okullara nakledildi.


26 Eylül 2019'da gerçekleşen Silivri merkezli 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrası 29 okul hasar gördüğü gerekçesiyle boşaltıldı. İstanbul Valiliği, eylül ayında, 114 okul ve eğitim kurumu için hasar tespit talebinde bulunulduğunu, bu okul ve eğitim kurumlarında ön hasar tespit çalışmaları neticesi 85 okulun hasarsız, 20 okulun az hasarlı, 9 okulun ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğini duyurmuştu.


2020 Şubat ayında Valilik tarafından yapılan açıklamada da 8 okul binasının daha yıkılıp yeniden yapılmasına karar verildiğini, 2 okul binasındagüçlendirme çalışması yapılacağını, 14 okulda ise ileri tetkiklerin devam ettiğini duyurdu.


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 3 Şubat 2020’de okul binalarının son durumuyla ilgili bilgileri paylaştı. İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında 1999’dan önce inşa edilen ve Deprem Güvenlik Analizleri’ne göre riskli olduğu belirlenen 283 okulu yıkıp inşa ettiklerini belirten Yerlikaya; “Bu okulların 800’ünü güçlendirdik. 47 okulun yapımı devam ediyor. 64’ünün güçlendirilmesine, 31’inin de yapımına çok yakında başlıyoruz. Böylece 1999’dan önce yapılan okullarımızın yüzde 90’ında, depreme karşı yenileme ve güçlendirme çalışmaları tamamlanmış oluyor” dedi.


Vali Yerlikaya’nın, 9 Ekim 2020’de yaptığı açıklamalara göre ise; İSMEP kapsamında 1999’dan önce yapılmış, 38 yurt ve bin 153 okul binası depreme karşı güvenli hale getirildi. 1999 depremi öncesi bina sayılarıyla ilgili bir bilgi yok fakat verilen rakamlara göre bin 360 civarında okul bulunuyor. Güçlendirilmesi ve yapımına başlanacak 95 okul da yenilenenler arasında kabul edilse bile yaklaşık 130 okul için henüz bir çalışma yapılmamış görünüyor. İstanbul genelinde yaklaşık 7 bin 500 okulda, 3 milyon öğrenci okuyorsa, bir oranlama yapıldığında güçlendirme bekleyen okullarda tahminen 50 binin üzerinde öğrenci var. Bu rakamlara 1999 sonrası yapılıp da hasarlı olanlar dâhil değil. Yine özel okulların binalarının durumu ise meçhul.


OKULA DÖNÜŞTÜRÜLEN KURSLAR NE DURUMDA?


Uzmanlar 2013'ten bu yana dershanelerin özel okula dönüşmesiyle birlikte deprem güvenliği konusunda risklerin arttığının altını çiziyor. Apartmandan bozma okullarda okuyan çocuklar ve öğretmenlerin can güvenliği ancak okul sahibinden sorulabiliyor.


Ancak ne olursa olsun okulların deprem güvenlik katsayıları, konutlara göre daha yüksek.


İstanbul'da 7.5 büyüklüğünde deprem beklendiğine dikkat çeken uzmanlara göre hem özel okullar hem de devlet okullarının kaçının depreme güvenlikli olduğu konusunda depremle yüzleşmeden önce bir çalışma yapılması gerektiği ile ilgili hemfikirler.


https://www.ankaramasasi.com/makale/50928/deprem-okul-istanbul

Yorumlar (0)