''Hukuku yaygınlaştırmaya adanmış bir ömür

Sibel Eraslan
|

'Genç Hukukçular'la başbaşaydık geçtiğimiz hafta. Ömrünün 20 yılı aşkın bir dönemini genç hukukçularla gerçekleştirdiği entelektüel çalışmalara adamış, hukukçu ve yazar Av. Muharrem Balcı için düzenlenen vefa gecesindeydik. Gece tam anlamıyla birikim gecesiydi diyebilirim. İslami düşüncenin, fikriyat kadar aksiyonun, temsilin, adanmışlığın isimlerini bir arada görmek de ayrıca çok değerliydi. Süleyman Arslantaş, Selahaddin Eş, Hamza Türkmen, Demet Tezcan, Gülden-Ümit Tezcan, Av. Güller Yıldız, Prof. Yücel Oğurlu, Doç. İlker Dere gibi fikir ve hareket isimleri de geceye ışık saçtılar.

''Hukukun yaygınlaştırılması'' meselesini literatüre ve hafızalara nakşetmeye kendisini adamış bir hukukçu Muharrem bey. Tavizsiz adalet, hava kadar su kadar hayati olan hukuk, yargı önünde eşitlik, hukuk güvenliği, özgürlük teminatı gibi pek çok ilkeye de hayat içinde sağlama yaptıran bir çalışma temposu; hukukun yaygınlaştırılması ilkesi...


Muharrem bey, müesseseci ve idealist bir neslin temsilcisi. Gençlerle tek tek ilgilenen, emek veren, onlarla oturup konuşacağı bir masayı, odayı, çatıyı, paylaşacağı çorbayı cidden düşünen, bunun için çabalayan, öncü bir nesil... Dernek, vakıf, grup, gazete, dergi, kitap yayımcılığı, akademik çalışmalar, dersler, buluşmalar, yürüyüşler... Bunlarla geçmiş değerli, anlamlı, her saniyesi bereketli bir nimet gibi yaşanmış, yaşanan bir ömür.

Devamı için tıklayınız 


https://www.ankaramasasi.com/makale/52039/hukuku-yayginlastirmaya-adanmis-bir-omur

Yorumlar (0)