Kültürel etkinlikler derken, bir tuhaf ''Şiir Derneği''yle tanışmak..

Selahaddin E. Çakırgil
|

Son bir-iki hafta kültürel ve fikrî etkinlikler arasında oldukça hareketli geçti.


Sirkeci Garı'nda açılan 'Dergiler Fuarı'ndan, Birlik Vakfı'nın Çemberlitaş'taki merkezinde, eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın -dile getirdiği görüşleriyle laik kesimi küplere bindiren- 'Yeni Anayasa ve Öze Dönüş' konulu ve yüksek katılımlı konferansına; Zeytinburnu Belediyesi tarafından tertiblenen ve ünlü hattatlardan merhûm Mustafa Halim Özyazıcı'nın hat san'atı üzerine tertiblenen panele; kezâ, Savunma Sanayii Başkanı Prof. İsmail Demir'in geçen hafta Star'da bir akşam yemeği sırasında verdiği bilgilere kadar..
Her birisi, üzerinde uzun uzun durulmayı gerektiren ince ve ilginç konulardı. Ama, günlük hadiselerin yoğunluğu arasında bu sütunda değinilemedi.


Önce Halim Özyazıcı merhûmdan başlayalım..

Kırımlı bir baba M. Cemal Efendi ve Sudanlı bir anne olan Adviye Hanım'ın çocuğu imiş, M. Halim Özyazıcı..

Şu ilginç aile yapısına bakar mısınız.. Gönül coğrafyası dediğimiz bir dünyadan, Osmanlı'nın üç kıta üzerindeki hâkimiyet asırlarının son demlerinde bile sergilenebilen; insanlara ırk veya renklerine değil, inanç değerlerine, taqvâ ve faziletlerine göre itibar eden bir yüce insanlık anlayışı..

Devamı için tıklayınız https://www.ankaramasasi.com/makale/52059/kulturel-etkinlikler-derken-bir-tuhaf-siir-dernegiyle-tanismak

Yorumlar (0)