‘Ahlak’ zaman akışına kapıldı gidiyor!

YAYINLAMA
07 Temmuz 2024 14:26
GÜNCELLEME
07 Temmuz 2024 14:29

-Vicdanen insan olabilmek bütün mesele-

Ahlâk kelimesi huy, karakter anlamlarını taşımakta. İnsan, varoluşundan bu yana ahlâk kavramıyla bir arada yaşamını sürdürmeye devam etti. İnsan ahlâkı, zaman akışı içinde devrilip gitmekte mi? 

İnsan denince akla; kimilerince ortaya atılan bazı teoriler sonucu, hayvandan evrimlendiği gelir. Sanatın mutlaka bir sanatçısı olduğuna inandığımız bizlere göreyse insan, su ve toprağın nikâhıyla balçıktan şekillendirildi. Kur’an-ı Kerim’de geçen muhteşem tabirle de; bir nefha sonucu yani ALLAH’ın, bedenlerimize kendi ruhundan üflemesiyle hayat bulduk. Câna geldik. Biz aklı erenler sadece konuşan, gülen, ağlayan, ölen değiliz. Aynı zamanda inanan, ahlâklılığın bilincini taşıyan ve onu kabullenen, düşünen ayırt edebilen varlıklarız. Buna rağmen bizler irade sahibi varlık olduğumuz halde insanın, evrim sonucu şekle büründüğü iddiasını savunanların, kendilerine hakaret ettiklerinin farkında olmadığı gerçeği, bir hayli can sıkıcı. Biz her ne kadar irade sahibiysek, bizim irademizi idare eden büyük bir ‘irade’ vardır. Neyse bu biraz karmaşık ve üzerine çokça yazıların yazılabileceği, fikirlerin söylenebileceği bir konu. Biz gelelim ahlâk meselesine…

Ahlâk, bildiğimiz gibi bedenimizin herhangi bir yerinde yaşamasa da soyut varlığını, eylemlerimizle somutlaştıran insanî değer ve gerçeklerimizdir.

Bu gerçeklik insan fıtratında vardır. Ahlâk içeriğinde, sadece İslâm dininde değil diğer büyük dinlerde de hemen hemen aynı olgulara yer verir.

İnsan bütünüyle, görünüşte insandır. Fakat vicdanına iman uğramamışsa, e bize de hidayet duası etmek düşer. İman demişken bir insan formel davranışlarıyla Müslüman görünse de vicdanı, görünümüne ayak uydurmuyor, nefsane ve zalimane tavırlar sergiliyorsa, ALLAH’ın Hucurat Suresi’nde söylediği ayeti gelir akıllara. Kalbe dokunur da titretir cânı. Vicdanını ahlâkla tanıştırmayan insana “Onun içine henüz iman girmemiştir.” der. 

Peygamber Efendimiz (S.A.V) bazı hadislerinde şöyle buyurmuştur:

“Sizin en hayırlılarınız, ahlâkça en güzel olanınızdır.”

"Ben, ahlâkın en güzelini tamamlamak için gönderildim."

"Haya, imandan bir şubedir (parçadır). Hayası olmayanın kâmil ve olgun bir imanı yoktur."

"Haya, hayırdan başka bir şey getirmez."

Ey insan. Sen ne kadar ahlâklıysan o kadar insansındır, insafsındır. Bazen ses… Bazen yankısındır. Aynada suret veyahut aynasındır. Hülasa sen in-san-sın-dır.

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.