Edremit'te tepki çeken gösteri

Balıkesir'in Edremit ilçesinde düzenlenen törende zincire vurulmuş bir Türk kadının yer alması tepki topladı. Balıkesir Valiliği, Edremit'te gerçekleşen gösteriyle ilgili soruşturma başlatıldığını ve Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal'ın merkeze çekildiğini açıkladı.
Can Güvenir
|
10 Eylül 2021, Cuma - 12:50
Edremit'te tepki çeken gösteri

Balıkesir'in Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen tören tepkileri de beraberinde getirdi.

Törende üzerinde siyah çarşaf olan genç bir kız zincire vuruldu. Sonrasında üstündeki çarşafı atan genç kız beyaz bir kıyafetle Türk bayrağı açtı.

Söz konusu gösteri "Türk kadınının zincire vurulduğu" gerekçesi ile tepki topladı.

Edremit Kaymakamı merkeze çekildi 

Edremit Kurtuluş Günü etkinliklerinde yaşanan olay sonrası Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal merkeze çekildi. İçişleri Bakanlığı, söz konusu gösteriyi gerçekleştiren dernek hakkında da soruşturma başlattı.

Balıkesir Valiliği'nin açıklaması şöyle:

Edremit İlçemizde 09.09.2021 Perşembe günü gerçekleşen Edremit’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü Kutlama Programında yaşanan gösteri ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Söz konusu kutlama programında yer almamasına rağmen programın uygulanması esnasında ortaya konulan, Kurtuluş Töreninin anlamıyla bağdaşmayan ve töreni tartışmaya açacak nitelikte bir gösteri icra edildiği görülmüştür.

Milli Kurtuluş Günümüzü tartışmaya açan bu gösteriye sebep olan kutlama komitesi başkan ve üyeleri ile sorumlu belediye görevlileri hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanlığından Mülkiye Müfettişi talep edilmiştir. Ayrıca soruşturmanın selameti açısından Kutlama Komitesi Başkanı Edremit Kaymakamı İçişleri Bakanlığımızca merkeze çekilmiştir.

Söz konusu gösteriyi gerçekleştiren dernek hakkında da İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri ve dernek denetçilerince gerekli soruşturma yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


https://www.ankaramasasi.com/haber/1000093/edremitte-tepki-ceken-gosteri
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.