Öğrencilerin bulunduğu binada çıkan yangında can pazarı yaşandı

Muş'ta özel bir kurs merkezinde çıkan yangında korku dolu anlar yaşandı. İtfaiye ekiplerinin müdahalede yetersiz kaldığını öne süren öğrenciler, itfaiye erlerine tepki gösterdi.
Ankara Masası
|
12 Eylül 2021, Pazar - 16:33
Öğrencilerin bulunduğu binada çıkan yangında can pazarı yaşandı

Muş'un İstasyon Caddesi'nde özel bir kurs merkezinin de içinde bulunduğu 6 katlı binada yangın çıktı.

Edinilen bilgiye göre, klima motorlarının bulunduğu bölümde kartonların tutuşması ile çıktığı iddia edilen yangında, bina içinde bulunan kurstaki öğrenciler büyük panik yaşadı.

İhbar üzerine bölgeye itfaiye, polis ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

Alevlerin yükselmesiyle birlikte  patlayan camlardan içeri giren duman sınıflara ulaştı. Nefes almakta güçlük çeken öğrenci ve öğretmenler, camdan sarkarak çevreden yardım istedi.

Yaklaşık 80 öğrencinin korku ve panik yaşadığı yangında, itfaiye ekiplerinin müdahalede yetersiz kaldığını ifade edenler tepki gösterdi.

Bazı öğrencilerin sinir krizi geçirdiği olayda, vatandaşlar mahsur kalan öğrencileri kurtarmaya çalıştı. Güçlükle tahliye edilen öğrenci ve öğretmenlere sağlık ekipleri ilk müdahaleyi olay yerinde gerçekleştirdi.

"Senin önceliğin çocukların canını kurtarmak"

Özel Kurs Müdürü Rahmi Kaki, itfaiye ekiplerinin yangın esnasında içerideki insanlara nasıl müdahale edileceğini bilmediklerini savundu. Önceliğin can kurtarmak olması gerektiğini vurgulayan Kaki "Bunlar sanıyor ki yangında itfaiye sadece gelip su dökerek işi hallediyorlar. Böyle bir şey yok. Biz ‘Çocukları kurtaracağız merdiven getirin diyoruz’, adam buraya itfaiyeyi çekmiş su sıkıyor. İçeride duman var. Senin önceliğin çocuğun canını kurtarmak olacak, öncelik can olacak. Böyle bir itfaiye anlayışı olmaz. Bu kadar beceriksiz olunmaz. İş bilenleri getirin başa. Yangın arka kısımdaki kartonların bulunduğu yerde başladı, oradan duman yukarı çıktı. Dershanede yangın yoktu. Cam patlayınca duman içeri girdi. Çocukların bir kısmını biz merdivenden indirdik. Dershanede aşağı yukarı 80 öğrenci vardı" dedi.

"Derme çatma bir merdiven göndermişler”

Dumanın içeri girmesiyle öğrencileri aşağı indiremediklerini anlatan coğrafya öğretmeni Mehmet Tuncer de, "Öğrencileri arka sınıflara doğru götürdük. Kapıların altından üstünden içeri hep duman atıyordu. Perdeleri alıp kapıların alt ve üstüne sıkıştırdık. Aşağıya bağırıyoruz 'merdiven merdiven merdiven' diye. Derme çatma bir merdiven göndermişler. Öğrenciyi göndersek bile aşağıya doğru inemeyecek. O şekilde bir merdiven mi gelir. İçeriye girmişler ne bir gaz maskesi, ne bir oksijen cihazı yok. Kendi halleriyle girmişler. Bu şekilde bir kurtarma olmaz ki. Hasta öğrencilerimiz vardı, ilk önce onları aldık dışarı" ifadelerini kullandı.

"Çok korktuk"

Dumandan etkilenen öğrencilerden Esma Aşar, "Sınıfta ders işliyorduk dumanlar içeri atmaya başladı, yangın çıktı. Bizde bir sınıfa toplandık. Çok korktuk" diye konuştu.

Kontrol altına alınan yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1004210/ogrencilerin-bulundugu-binada-cikan-yanginda-can-pazari-yasandi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.