Ankara'nın son semercilerinden İbrahim Atıcı

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yaşayan 61 yaşındaki İbrahim Atıcı, unutulmaya yüz tutmuş semercilik mesleğini babasının vasiyeti üzerine sürdürüyor.
Murat Saltan
|
03 Ekim 2021, Pazar - 13:47
Ankara'nın son semercilerinden İbrahim Atıcı

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde 3. kuşak semercilik yapan 61 yaşındaki İbrahim Atıcı mesleğini sürdürmeye çalışıyor.

Babasından öğrendiği mesleğini 48 yıldır sürdüren Atıcı, teknolojiye direnirken, malzeme bulmakta zorlandığını belirtti.

"Ağacını yapan yok, kamış zor bulunuyor"

Hayvancılığın azalması ile birlikte semerlere olan ilginin de azaldığını kaydeden Atıcı, "48 senedir bu mesleği yapıyorum. Meslek bizim dededen kalma. Ben üçüncü kuşak olarak devam ediyorum. Meslek bitti. Bu mesleğin malzemelerini şu anda bulamıyoruz. Ağacını yapan yok. Kamış zor bulunuyor, Afyon'dan zor getiriyoruz. Eski iş kalmadı. Benim zamanımda bu caddede 11 tane semerci vardı. 11 tane semerciye gece gündüz iş vardı. Biz 600 tane semer yapıyorduk. Şimdi 30 semer yapamıyoruz, satılmıyor. Çobanlara satıyoruz. Başka bir iş kalmadı" dedi.

"Babamın vasiyeti var"

Bir semer için iki gün uğraştığını belirten Atıcı, "Satarken 300-400 diyoruz. Çok olduğunu söylüyorlar. Yeğenime öğrettim ama iş yok. Portatif semer yapıyordum turistler için ama bedava satılıyordu. Mesleğimi çok sevdiğim için bırakamıyorum. Baba mesleği olarak sevgimiz var. Bu dükkanda devam ediyorum. Şimdi semerci bir tane ama semerciye iş kalmadı. Babamın vasiyeti var. Buradan mezara kadar. Baba ölmeden on gün evvel 'Sakın mesleği bırakma, bunu devam ettir' dedi. Çoban eşekleri için 1 yıl kullanılabilir ama normal biri 3-4 sene kullanır. Semercilik kuvvet gerektiren de bir iş. Dedem 11 sene askerlik yapmış. En kıymetli meslek semercilikmiş o zamanlar. Babam dedemden öğreniyor, ondan da ben öğrendim" ifadelerini kullandı.

(İHA)

https://www.ankaramasasi.com/haber/1036950/ankaranin-son-semercilerinden-ibrahim-atici
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.