Samsun'da Atatürk anıtına saldırı

Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan Atatürk heykeli, kimliği belirsiz kişiler tarafından ​halat bağlanarak yıkılmaya çalışıldı.
Büşra Bayrak
|
03 Şubat 2022, Perşembe - 12:29
Samsun'da Atatürk anıtına saldırı

Samsun'un İlkadım ilçesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün kente ayak bastığı noktaya konulan Atatürk'ü at üstünde tasvir eden anıt heykeli bir grup saldırgan tarafından yıkılmak istendi.

Atatürk anıtının, ayaklarına bağlanan halatın bir jeep ile çekilerek yıkılmaya çalışıldığı öğrenildi. Saldırganlar daha sonra ipleri bağladıkları yerde bırakıp kayıplara karıştı.

Saldırganları bulmak için çalışma başlatan polis ekipleri, çevredeki kameraları incelemeye alarak parkın içine giren bir aracın tespit edildiği aktardı.

Şüpheli 2 kişi gözaltına alındı

Öte yandan konuya ilişkin Samsun Valiliği tarafından açıklama yapıldı. 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, sabah saatlerinde İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan Onur Anıtı'na urgan asıldığına ilişkin İl Emniyet Müdürlüğüne gelen ihbar üzerine ekiplerin ivedilikle olay yerine intikal ettiği belirtildi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele yolunda ilk adımı attığı Samsun'da simge haline gelen Atatürk anıtına yapılan bu saygısızlığın asla kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, "Kolluk birimleri ilgili aracı tespit etmiştir. Onur Anıtı'na urgan asmak suretiyle saldırı gerçekleştiren 2 kişi, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce yürütülen titiz çalışmayla kısa sürede yakalanmış ve sorgulamalarına başlanmıştır. Bu saygısız menfur saldırının aydınlatılmasına yönelik adli ve idari süreç Valiliğimizce yakinen takip edilecektir." ifadeleri kullanıldı.

(AA)

http://www.ankaramasasi.com/haber/1277488/samsunda-ataturk-anitina-saldiri
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.