Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ilişkin partilerin tavırları netleşiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı adaylığı için verdiği sinyanllerin ardında İYİ Parti, Demokrat Parti (DP) ile Saadet Partisi’nin (SP) adaylığa itiraz etmeyeceği, Gelecek Partisi ile Deva Partisi'nin ise farklı düşündüğü ortaya çıktı.
Ankara Masası
|
11 Şubat 2022, Cuma - 09:51
Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ilişkin partilerin tavırları netleşiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aday olup olmayacağı tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Erdoğan karşıma çıksın, onu sandıkta göndereyim" ifadeleri "Millet İttifakı'nın adayı Kılıçdaroğlu mu?" açıklamalarını bir kez daha alevlendirdi.

Kulislere İYİ Parti'nin "Kılıçdaroğlu’nun ya da CHP’nin gösterdiği bir ismin aday olması önünde engel olmayacağı" bilgisi yansırken,  DP, SP, DEVA ve Gelecek partilerinin alacağı tavırda netleşmeye başladı.

"DP de destek verecek"

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, SP ve DP kanadı da bu konuda "İYİ Parti gibi düşünüyor." DP’li yetkililer, "DP, Millet İttifakı’nı destekliyor. Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasında olduğu gibi cumhurbaşkanı adaylığı noktasında da bizim ittifak kanadına güvenimiz tamdır. Ana muhalefet partisi CHP’dir. CHP’nin belirleyeceği bir isim ya da Sayın Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığına DP de destek verecektir. Millet İttifakı’nın belirleyeceği aday her kim olursa olsun DP, Türk siyasetinin önünü açmak için elinden geleni yapacaktır" vurgusunda bulunuyor.

SP: Uzlaşı olmalı

SP'nin de uzlaşıcı bir tavır alacağı belirtilirken şu ifadeler aktarıldı;

"Türk siyasetinde kutuplaşmalar mevcut ve son bulması gerekiyor. Bu nedenle de SP, daha önce güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasında olduğu gibi Millet İttifakı ile Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da ‘uzlaşı’ içinde hareket edecektir. Dolayısıyla CHP’nin belirleyeceği bir ismin ya da Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmak istemesi normaldir. Her partinin tabii ki programı, hedefi vardır. Asgari ölçüde bazı isteklerden vazgeçmek, birlikteliklerin, uzlaşının gereğidir.”

DEVA ve Gelecek farklı düşünüyor

DEVA ve Gelecek partili yetkililer ise bu konuda "SP ve DP’den farklı düşünüyor” 12 Şubat’ta altı muhalefet partisi liderinin bir araya geleceği anımsatılırken, her iki partinin de o masada “Altı parti arasında koalisyon kurulmasından yana görüşlerini hem CHP lideri Kemal Kılıçdoğlu’na hem de İYİ Parti lideri Meral Akşener’e açıklayacağı” ileri sürülüyor. DEVA ve Gelecek Partisi’nin “Millet İttifakı bileşenleri içinde olmak istemedikleri, 2023 seçimlerinde kendi parti adları ve amblemleriyle yer almayı amaçladıkları" iddia ediliyor. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/1296714/kemal-kilicdaroglunun-adayligina-iliskin-partilerin-tavirlari-netlesiyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.