Erdoğan: "Uzun süre böyle yaşayacağız"

Ankara Masası
|
12 Mayıs 2020, Salı - 16:19
Erdoğan: "Uzun süre böyle yaşayacağız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti MYK toplantısı öncesinde konuştu. "Salgın sonrası zihinler de yeniden yapılanma sürecine girecektir" diyen Erdoğan, "Her fırsatta altını çizdiğim gibi, uzunca bir süre maske kullanımı, fiziki mesafeye riayet, temizlik, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmama, kalabalıklardan uzak durma ilkelerine uygun şekilde yaşamak mecburiyetindeyiz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Erdoğan, yeni tip koronavirüs  salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında video konferans ile yapılan toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Her alanda hazırlıklarımızı yaparak, belki birkaç ay, belki birkaç yıl sonra başlayacak bu tartışma ve dönüşüm sürecini en iyi şekilde karşılamalıyız. Önümüzdeki tarihi fırsatı değerlendirme konusunda buradaki heyete sizlere çok önemli görevler düşüyor. Dünya ile beraber ülkemizi de etkileyen Koronavirüsle ilgili mücadelemizi başarıyla sürdürüyoruz. 

Yeni hasta sayısı, ölüm sayısı, yoğun bakım ve solunum cihazına bağlı hasta sayısı bakımından olumlu bir çizgide ilerliyoruz. Pek çok ülkenin çaresiz kaldığı, salgına teslim olduğu bir dönemde Türkiye sağlık altyapısının ve sosyal güvenlik sisteminin gücü sayesinde pozitif bir ayrışma göstermiştir.

Salgınla mücadelenin başarısına paralel olarak aldığımız tedbirleri her hafta kabine toplantımızda gözden geçiriyoruz. İnsanlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak adımları önümüzdeki tabloya uygun şekilde yeni normalleşme programımıza özellikle bu çerçevede atıyoruz.

Geçtiğimiz hafta bu çerçevede ilk kararları almıştık. Bunlar arasında yer alan kimi işletmelerin faaliyetine izin verilmesiyle ilgili uygulama dün başladı. Her ne kadar yine arzu etmediğimiz sahnelere rastlasak da genel olarak halkımızın belirlenen kurallara riayet ederek, işinin başına geçtiğini alışverişini yaptığını gördük.

"Uzun bir süre böyle yaşayacağız"

Dünkü kabine toplantımızda yeni normalleşme kararları aldık. 7 ilimizde kaldırdığımız şehirler arası giriş çıkış yasağını 9 ilimiz için de genişlettik. 19 Mayıs tatilinde herhangi bir olumsuzluk yaşamamak suretiyle 4 gün süreyle sokağa çıkma sınırlaması getirdik.

Her fırsatta altını çizdiğim gibi, uzunca bir süre maske kullanımı, fiziki mesafeye riayet, temizlik, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmama, kalabalıklardan uzak durma ilkelerine uygun şekilde yaşamak mecburiyetindeyiz. 

Türkiye olarak biz salgını tamamen bitirsek bile dünyada bu hastalığın kökü kazınmadığı müddetçe, sürekli teyakkuz halinde bulunmayı sürdürmemiz şarttır.

"Meydanı bu faşist zihniyete bırakmayacağız"

Ülke olarak salgından terörle mücadeleye sınır ötesi operasyonlardan ekonomik saldırılara kadar pek çok cephede mücadelemizi sürdürürken maalesef muhalefetin sinsi ayak oyunlarıyla da uğraşmak zorunda kalıyoruz.

Böyle bir dönemde dahi darbe çığırtkanlığından sağlıktaki ve diplomasideki başarılarımızı gölgelemeye çalışmaya kadar her yola başvuran karanlık bir zihniyetle karşı karşıyayız.

Meydanı, sırf bize zarar vermek için ülkesine zarar vermeyi göze alabilecek kadar muvazenesini kaybetmiş bu faşist zihniyete bırakmayacağız.

CHP'nin başını çektiği, gazete ve televizyonlardan sosyal medyaya kadar da azımsanamayacak bir alıcısı olan bu kesimin hamlelerini boşa çıkarmak, Cumhur İttifakı ve AK Parti olarak bizim görevimizdir.

Salgın döneminde yaşananlar, sağlık alanında yaptıklarımızın önemini ve bize atılan iftiraların altının ne kadar boş olduğunu göstermiştir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/13114/erdogan-uzun-sure-boyle-yasayacagiz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.