Basketbolda sezonun ilk yarısı seyircisiz oynanacak

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 2020-2021 sezonunun ilk yarısındaki maçların seyircisiz oynanacağını söyledi.
aa:text:20200909:22401891
|
09 Eylül 2020, Çarşamba - 11:32
Basketbolda sezonun ilk yarısı seyircisiz oynanacak

Türkoğlu yaptığı açıklamada,"Sağlık Bakanlığı'mız ile yaptığımız görüşmelerde, sezonun ilk yarısının seyircisiz oynanmasının daha uygun ve sağlıklı olacağına karar verdik. Bunu kulüplerimize de bildirdik." dedi.

Basketbolda seyircinin önemine değinen Türkoğlu, "Bu elbette kolay bir süreç olmayacak. Sporculuk hayatımızda hep dolu tribünler önünde performans sergiledik. Şimdi boş tribünlere oynamak zor olacaktır. Ancak öncelliğimiz hep insan sağlığı." şeklinde konuştu.

Türkoğlu, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun talimatına göre ligin ikinci yarısından itibaren seyirci almaya başlamayı umduğunu söyledi.


"(Kovid-19 testleri) Sayın Cumhurbaşkanı'mız talimatlar verdi"

Hidayet Türkoğlu, kulüplere ağır yük getiren Kovid-19 testleri konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği talimatı da şöyle aktardı:

"Sayın Cumhurbaşkanı'mız ile yaptığımız görüşmede bu konuyla ilgili düşüncelerimizi ve beklentilerimizi kendilerine arz etmiştik. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Cumhurbaşkanı'mız her koşulda olduğu gibi bu süreçte de sporun ve sporcunun yanında. İlk temennimiz testlerin ücretsiz olması. Sayın Cumhurbaşkanı'mız, olursa da makul bir ücret talep edileceğine yönelik talimatlar verdi. Özellikle mevcut süreçte bu testler ekonomik anlamda kulüplerimizi çok etkileyebilirdi. Federasyon olarak yayımladığımız bir protokol var. Buna uymaları gerekiyor. Bu nedenle çok test yapılması gerekiyor. Bu maliyetler her geçen gün artacaktı. Sayın Cumhurbaşkanı'mızdan böyle güzel haber almamız bizi çok mutlu etti."


"Tahkim Kurulunun verdiği kararlar bizi çok üzdü"

Hidayet Türkoğlu, TBF Yönetim Kurulunun ING Basketbol Süper Ligi'nin 15 takımla oynanması ile lige katılım bedellerini ödemediği için ihraç edilen Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekibi Samsun Canik Belediyespor ve Türkiye Basketbol Birinci Ligi temsilcisi Konyaspor'la ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı Tahkim Kurulunun vermiş olduğu kararların kendilerini üzdüğünü söyledi.

Bu kulüplerin liglerde davam etmesine yönelik Tahkim Kurulu kararına değinen Türkoğlu, "Talimatları göz önünde bulundurarak aldığımız kararların Tahkim Kurulundan dönmesi bizi çok şaşırtıyor. Bütün kulüplerin sağlıklı bir şekilde yoluna devam etmesini istiyoruz. Herkese eşit davranıyoruz. Tahkim Kurulunun aleyhimize verdiği kararlar hem bizi çok şaşırttı hem de çok üzdü." değerlendirmesinde bulundu.

"Canik Belediyespor'un sportif ve ekonomik olarak yaşadığı sorunlar, FIBA ve ligimizdeki borçları, alacaklarının temlik altında olması... Konyaspor'da olduğu gibi lige katılım parasını yatırmadıkları için iki takım hakında da böyle bir karar aldık." diyen Türkoğlu, "Bu takımların niye ayrıcalıkları var? Diğer takımlarımıza emsal teşkil etmeyecek mi? Burada herkesin hakkını koruyan bir federasyon olarak, diğer 15 takıma haksızlık yapılmış olmayacak mı?" diye sordu.

Türkoğlu bu yüzden Tahkim Kuruluna itirazda bulunduklarını açıkladı.


"Denizli Basket yükümlülüklerini yerine getirmedi"

Hidayet Türkoğlu, Bandırma Basketbol İhtisas'ın çekildiği Basketbol Süper Ligi'nde yer almak için başvuran Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket'in gerekli şartları sağlayamadığını sözlerine ekledi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/153157/basketbolda-sezonun-ilk-yarisi-seyircisiz-oynanacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.