İçişleri Bakanı Yardımcısı Çataklı'dan Ankara'daki sel felaketine ilişkin açıklama

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Altındağ ilçemizin Tatlar Mahallesi yakınlarında bir vatandaşımızın maalesef sel sularına kapıldığına dair bir ihbar ulaştı. Bunun için de AFAD’dan 21 personelimiz, JÖAK’tan da 23 personelimiz olay yerine intikal etti ve arama çalışmalarını başlattılar” dedi.
Büşra Bayrak
|
11 Haziran 2022, Cumartesi - 19:20
İçişleri Bakanı Yardımcısı Çataklı'dan Ankara'daki sel felaketine ilişkin açıklama

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Ankara’da meydana gelen sağanak yağış sonrası Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD) güncel duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Özellikle Çankaya ilçesindeki yağışların etkili olduğunu kaydeden Bakan Yardımcısı Çataklı, “Bugün öğleden sonra özellikle saat 14.30’dan itibaren Ankara’da yoğun yağışlar ve fırtına etkili oldu. Özellikle Altındağ, Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Mamak ve Gölbaşı ilçelerimizde yoğun ihbarlar da geldi. Özellikle Çankaya ilçemizde metrekareye 28 kilogram yağış düştü saat 14.30’dan sonra” dedi. 

 “Altındağ’da bir vatandaşımızın sel sularına kapıldığı ihbarı ulaştı”

 İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Ankara’da yaşanan sağanak yağış kaynaklı 2 bin 217 ihbar yapıldığını belirtti. Çataklı, Altındağ Tatlar Mahallesi yakınlarında bir vatandaşın sel sularına kapıldığına dair ihbar ulaştığını açıklayarak şunları söyledi:

 “Toplam olarak il genelinde bin 939’u 112 üzerinden itfaiyeye olmak üzere il AFAD’a 278 olarak toplam 2 bin 217 ihbar yapıldı. Bunlar çoğunlukla su baskını, ağaç devrilmesi, çatı uçması, araç zarar görmesi gibi insan mahsur kalmaları da oldu içlerinde. Burada kritik bir konumuz var. Altındağ ilçemizin Tatlar Mahallesi yakınlarında bir vatandaşımızın maalesef sel sularına kapıldığına dair bir ihbar ulaştı. Bunun için de AFAD’dan 21 personelimiz, JÖAK’tan da 23 personelimiz olay yerine intikal etti ve arama çalışmalarını başlattılar. Halen devam ediyor. Kısmi bir yağış da var o bölgede ama arama çalışmalarının başında da Ankara İl AFAD Müdürlüğümüz var. O duruma vaziyet ediyor. Yani bir vatandaşımızın kayıp olduğuna dair bir bilgimiz var. Arama çalışmalarımız devam ediyor.”

“Hastanelere müracaat etmiş hafif 3 yaralı var” 

Vatandaşları ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Bakan Yardımcısı Çataklı, Sağlık Afet ve Koordinasyon Merkezi Birimi'ne (SAKOM) herhangi bir yaralı haberi gelmediğini söyledi. Çataklı, CMAS’ın (Commercial Mobile Alert System) Kırıkkale’de de uygulandığını anlatarak, “40 yerleşim yerinde, Ankara ve çevresinde yağışlar etkili oldu. SAKOM’a ulaşan bir yaralı haberi yok ancak SAKOM kayıtlarına eğer ambulanslar ile taşınırsa başlangıçta bilgi giriliyor. Kendi imkanlarıyla veya başka şekilde hastanelere müracaat etmiş hafif 3 yaralı da var. Ama hayati tehlikeleri yok. Trabzon’da 2 Haziran’da bir tatbikat yapmıştık. Orada da bütün operatörler üzerinden CMAS sistemiyle bir uyarı mesajı gönderme uygulamasını denemiştik. Bugün Ankara’da etkili olan yağışlar sonrasında bu sistemi yağışların Ankara’dan sonra da devam edeceği istikamet olan Kırıkkale ilimizde denedik, uyguladık. Bütün operatörler üzerinden vatandaşlarımıza sesli bir uyarı mesajını sistem üzerinden gönderdik” ifadelerini kullandı. 

AFAD’dan 21, JÖAK’tan 23 kişilik ekip olay bölgesinde

Öte yandan, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı Ankara’da araç içinde sele kapılan bir vatandaşı kurtarmak için AFAD’dan 21, JÖAK’tan 23 kişilik ekibin olay bölgesine yönlendirildiğini açıkladı.

AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Ankara’da etkili olan yağış nedeniyle 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen toplam ihbar sayısı 2217’ye ulaşmıştır. Araç içinde sele kapılan bir vatandaşımızı arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere AFAD’dan 21, JÖAK’tan 23 kişilik ekip olay bölgesine yönlendirilmiştir” denildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1569124/icisleri-bakani-yardimcisi-cataklidan-ankaradaki-sel-felaketine-iliskin-aciklama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.