TBMM Başkanı'ndan polise tokat atan vekilin dokunulmazlığı ile ilgili açıklama

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Bir milletvekilinin polise tokat atması çok çirkin. Asla müsamaha ile karşılanamaz. Dokunulmazlığın kaldırılması ve ceza verilmesi gerekir." dedi.
Mevlüt Peker
|
14 Haziran 2022, Salı - 08:50
TBMM Başkanı'ndan polise tokat atan vekilin dokunulmazlığı ile ilgili açıklama

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in polis memuruna yönelik yumruklu saldırısının, haddini bilmezlik olduğunun ve asla müsamahayla karşılanmaması gerektiğinin altını çizerek, "Böyle bir suç konusunda bence dokunulmazlığın kaldırılması ve gereken cezanın verilmesi gerekir." diye konuştu.

Mustafa Şentop, Kadıköy'de düzenlenen izinsiz gösteride Salihe Aydeniz'in görevli polis memuruna yönelik yumruklu saldırı gerçekleştermesine dair açıklama yaptı.

Polise yumruklu saldırıyı "çok çirkin ve haddini bilmezlik" ifadeleriyle nitelendiren Mustafa Şentop, böyle çirkin bir saldırının bilhassa bir milletvekilinden gelmesinin çok vahim olduğunu ifade etti.

Milletvekillerinin dokunulmazlığının bulunduğunu hatırlatan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, şunları söyledi:

"Dokunulmazlık milletvekillerinin şahsına tanınmış bir suç işleme, suçtan muaf olma özgürlüğü değildir. Dokunulmazlık; parlamento çalışmalarını güvence altına almak için, parlamento için verilmiş bir imkandır. Onun için bir milletvekilinin dokunulmazlık zırhını suistimal ederek böyle bir harekette bulunması çok büyük bir haddini bilmezliktir. Bir milletvekilinin, açık bir şekilde kamuoyu önünde görevini yapmaya çalışan, kamu düzenini sağlamaya çalışan bir kamu görevlisine karşı bu şekilde bir müessir fiil denilen bir harekette bulunması, bence hiçbir şekilde dokunulmazlık kapsamında olmaması gereken bir husustur. Teknik olarak dokunulmazlık kapsamındadır, ama parlamentonun burada dokunulmazlık kaldırma yetkisi vardır, zaten mevzuatımıza göre de bu konularda tolerans gösterilmemesi gerekir kanaatimce. Özellikle bir milletvekilinin, görevini yapmaya çalışan bir güvenlik görevlisine karşı bu muameleyi yapmış olması, kamuoyunda da toplumda da infial uyandıran bir suçtur. Bu bakımdan benim şahsi kanaatim bu konuyla ilgili olarak dokunulmazlığın kaldırılması gerekir. Meclis Başkanlığına geldiği takdirde biz bunu Karma Komisyonuna havale ediyoruz."

Daha sonra yetkinin Genel Kurulda olduğunu anımsatan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, bu konuda ancak şahsi görüşünü açıklayabileceğini söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Böyle bir suç konusunda bence dokunulmazlığın kaldırılması ve gereken cezanın verilmesi gerekir. Bir milletvekilinin polise karşı bu şekilde bir hareketi asla müsamahayla karşılanmamalıdır. Tamamen haddini bilmezliktir." diye konuştu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1576863/tbmm-baskanindan-polise-tokat-atan-vekilin-dokunulmazligi-ile-ilgili-aciklama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.