Soylu: Gün geçtikçe tablo daha da ağırlaşıyor

Düzce selindeki son duruma ilişkin bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2830 kişi tahliye edildi, 7860 personel, 2191 araç, 6 helikopter ve bir insanlı keşif uçağı kapasitemizin içinde mevcut” dedi. Soylu, 47 milyon 150 bin TL yardım ve destek ödeneği çıkartıldığını bildirdi.
Mevlüt Peker
|
29 Haziran 2022, Çarşamba - 22:45
Soylu: Gün geçtikçe tablo daha da ağırlaşıyor

Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki sel felaketine dair açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Tüm illerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, gerek tarım hasarları, yol, köprü, su gibi köylerimizin, kırsalımızın ve şehirlerimiz ile köylerimizin arasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bolu, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak'ı etkileyen sel felaketi sonrası bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’de inceleme gerçekleştirdi. Bakan Soylu gün sonu ise, Düzce’de önemli açıklama ve değerlendirmelerde bulundu. Sel felaketiyle ilgili gelen uyarılardan sonra tüm kamu kurum ve kuruluşların alarm konumuna geçtiğine dikkat çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Vatandaşlarımıza görsel, işitsel tüm yayın organlarından gerekli bilgiler aktarılmıştır. AFAD’ın erken uyarı sistemi de 5 vilayette ilk kez kullanılmıştır. Bu sel afetinde iki kaybımız var. Birisi Kastamonu, birisi de Düzce’de. İnşallah en kısa sürede bulmak nasip olur. 2830 kişi tahliye edildi. 7860 personel, 2191 araç, 6 helikopter ve bir insanlı keşif uçağı kapasitemizin içinde mevcut. 47 milyon 150 bin TL destek ve yardım ödeneği çıkartıldı. 112’ye 3033 ihbar geldi” şeklinde konuştu.

“Gün geçtikçe tablo daha da ağırlaşıyor”

Gün geçtikçe tablonun daha da ağırlaştığını vurgulayan Bakan Süleyman Soylu şöyle konuştu:

“Geçmiş sel afetlerine yönelik, insan kaybı veya vatandaşlarımızın sele kapılması açısından onunla kıyaslanmayacak derecede bir durum söz konusu. Bu farklı bir değerlendirmeye yol açmasın. Tüm illerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, bizim gördüklerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, tarım hasarları, yol, köprü, su gibi, köylerimizin, kırsalımızın ve şehirlerimiz ile köylerimizin arasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır. Altını çizerek bunu ifade etmek istiyorum. Bugün Düzce’de gördüğümüz tablo endişe vericidir. Sadece Gölyaka’da 5 bin dönüm arazinin, hem de tarımla ilgili ekili olan arazinin sular altında olduğunu, Düzce’de toplam 21 bin dönüm ekili arazinin sular altında olduğunu söyleyebilirim. Bu ürün ve arazi açısından önemli. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Marmaris’teki yangının ölçütü kadar. Tüm bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kamu kurum ve kuruluşlarımız her ilde ciddi bir çalışma içindeler.”

200'den fazla arama kurtarma personeli

Arama kurtarma çalışmalarına devam edildiğini söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu saat itibariyle 200’ün üzerinde arama kurtarma personeli ile çalışmaları gerçekleştirmiş olacağız. Ailelere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Metanet, sabır diliyorum. Hakikaten aileler ve yakınları için zor bir dönem. Bu esnada Düzce’ye mahsus farklı bir durum söz konusu. Düzce’mizin suyunu temin eden ana isale hattında 4 kilometrelik kopukluk meydana geldi. Düzce Belediye Başkanımız, tüm kuruluşlar, el ele vererek inşallah bu gece yarısına kadar Düzce’nin suyunu verebilmesi için çalışıyor. 24 saat içinde, 4 kilometrelik bu hattın yapılması kolay değil. Tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun” dedi.

"Köylerde ciddi hazarlar var"

Köylerde ciddi hasar yaşandığını belirten Bakan Soylu, köylerdeki durumu ise şu şekilde aktardı:

“Kaymakamlarımız, il özel idaremiz, tüm kuruluşlar, köprüler, tahribatlar açısından kolları sıvamış durumdalar. En kısa zamanda köylerin ulaşımı da sağlanacak. Elektrik, su gitmeyen köylerimiz var ama sayısı az. İki köye elektrik, 37 köye su verilemiyor. Düzce’nin tam merkezinde bulunan TOKİ’nin yaptığı bin 220 dairelik alanda elektrik saatlerinin bulunduğu noktayı su bastı. Orada da elektrik idaresi ciddi bir çalışma ortaya koyuyor. 14 blok kaldı. Dönem dönem elektrik ile suyun temasından kaynaklanan sıkıntı oluyor. Onu da aşmaya çalışıyorlar. 3 tavuk kümesi ve 105 bin tavuk telefi oldu. Onlar da bizim canlarımız. Sular çekildiği andan itibaren tarım hasarı ile ilgili net bir tabloyu ortaya koyacağız. Tüm illerimizde ciddi bir çalışma söz konusu. Vatandaşların evleri ile ilgili mağduriyetlerini de arkadaşlarımız, ilgili çalışma grubumuz çalışmalarını sürdürüyor. El birliği ile karşı karşıya kaldığımız bu süreçten çıkacağımıza inancımız tamdır. Allah bizi bir daha böyle afetle karşı karşıya bırakmasın.”

“Türkiye bir afet bölgesi”

Türkiye’nin bir afet bölgesi olduğunu hatırlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Heyelandan sele, depremden çığa, Türkiye’nin her yeri afet bölgesi. Söylemek kolay değil ama cennet vatanımızın kendine ait, doğanın ortaya koyduğu özellikler de söz konusu. Daha bugün, madenle ilgili afet tatbikatı yaptık. Bu yıl afet tatbikat yılı. Türkiye’de ilk kez yapılan tatbikatları yapıyoruz. Hazırlıklarını yapıyoruz. Birçok tatbikat yapıyoruz, il risk azaltma planlarımız var.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/1613340/soylu-gun-gectikce-tablo-daha-da-agirlasiyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.