Maymun çiçeğine yakalanan Harun Tulunay yaşadıklarını anlattı

HIV, Covid 19 ve Maymun Çiçeğini yenen Harun Tulunay, Maymun Çiçeği virüsünde yaşadıklarını sosyal medyada anlatınca dünyanın gündemine oturdu. Tulunay'ın açıklamaları birçok resmi hesaptan paylaşıldı.
Ankara Masası
|
31 Temmuz 2022, Pazar - 13:20
Maymun çiçeğine yakalanan Harun Tulunay yaşadıklarını anlattı

Hayatını virüslerle savaşarak geçiren Harun Tulunay, geçirdiği hastalık sürecini sosyal medya hesabından paylaştı. Tulunay'ın açıklamaları Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) resmi sitelerinde paylaşıldı. 

2015'de İngiltere'ye yerleşen Harun Tulunay önce 2016 yılında HIV, salgın döneminde Covid 19, ardından da Maymun Çiçeği virüsüne yakalandı.

3 ölümcül virüsü de es geçmeyen Tulunay, Maymun Çiçeği virüsü tecrübesini şöyle anlattı;

“Bu yıl, yine Haziran ayında, (12’si 13’ü civarıydı) yüksek ateş ve aşırı üşüme, titreme, ter boşalması, lenf bezlerimde şişme ile hastalandım. Önce covid olduğumu sandım çünkü bütün viral enfeksiyonlar hemen hemen aynı belirtilerle başlıyor. Ama 4-5 tane test yaptırdım, hepsi negatif çıktı.

Üşüttüğümü ya da ağır bir grip geçirdiğimi düşündüm. Bir haftayı geçmesine rağmen ateşim düşmedi, aksine 40 dereceye kadar yükseldi. Acil servisi aradım, durumumu izlememi, daha da ağırlaşırsam tekrar aramamı söylediler. Tabii ki bu benim maymun çiçeği tanısı almamı geciktirdi.

Birkaç gün sonra sadece burnumda, küçük bir lezyon ortaya çıktı. Kollarımdaki kızarıklıklar yüksek ateşten sanıldığı ve vücudumda yaygın lezyon olmadığı için, kimsenin aklına maymun çiçeği gelmedi. Sürekli başka bir enfeksiyon arandı. Hatta acilde, bademcik iltihabı olduğu düşünülerek penisilin (antibiyotik) verildi. İki hafta sürdü bu süreç. Artık tükürüğümü dahi yutamayacak hale gelince hastaneye yatırdılar. 3 gün sonra da test sonucum pozitif geldi ve tedavime başlandı.”

"Bunun ne kadar süreceği de belli değil"

Bunun ne kadar süreceği de belli değil. Hani corona virüste 10-14 gün diyorduk örneğin. Bütün o belirsizlikler, psikolojik olarak acayip yıprattı. Ama en çok da hastalık deneyimimi paylaştıktan sonra (sosyal medyada) insanlardan gelen negatif tepkiler yıpratıcı oldu. İngiltere’de bir HIV derneğinde eğitim koordinatörü olarak çalışıyorum.

İnsanlar ne yazık ki HIV konusunda da 30-40 yıl önceki bilgilerle, o ‘AIDS’e dönmüş’ HIV vakalarında kaldıkları için, HIV’e de hala damgalama ile yaklaşıyorlar. HIV sadece eşcinsellerin hastalığı sanılıyordu ama bugün heteroseksüeller arasında daha fazla yayıldığı kanıtlandı. Şimdi maymun çiçeğinde de aynı damgalamaları görüyoruz ne yazık ki. Oysa bu hastalıkla ilgili çok fazla yanlış bilgi yayıldı.”

"Eşcinsel bireylerde olduğunu düşündükleri için kendilerine kondurmuyorlar"

Tulunay, virüslerle damgalanmaktan yakınarak şu sözleri söyledi:

“İnsanların çoğu belki de lezyonları görüyor ama damgalanacağını düşündükleri için korkuyor, doktora gitmiyor. Ya da sadece eşcinsel bireylerde olduğunu düşündükleri için kendilerine kondurmuyorlar. Farkında olmadan bulaştırmaya devam ediyorlar. Ne yazık ki ben daha bugün İstanbul’da bir dermatoloji uzmanına gittim ve muayenenin ortasında beni haberlerden hatırladığı için muayeneyi kesip (hastalık bulaştıracağımı düşünerek) klinikten çıkardı.

Her şeyin daha bu kadar başındayken, durdurabileceğimiz, tedavisi dahi olan bir hastalığı, damgalanma yüzünden, insanları korkutarak daha kötü bir hale getireceğimizden çok endişeliyim. Önlem alınmazsa, sağlık sistemini çok ciddi yükler getirebilecek durumda.

Bu konuda Sağlık Bakanlığı ve devlet yetkililerinin bir an önce hem halkı hem de özellikle acil hekimlerini, aile hekimlerini doğru bir şekilde bilgilendirmeleri gerekiyor ki böyle belirtilerle gelen kişilere maymun çiçeği testi de yapılsın. Ayrıca aşısı da var ve bir an önce aşı siparişinin verilmesi, risk gruplarına dağıtımının yapılması gerekiyor.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/1683301/maymun-cicegine-yakalanan-harun-tulunay-yasadiklarini-anlatti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.