JP Morgan, enflasyon tahmini değiştirmedi

JP Morgan, Türkiye'ye yönelik yaptığı enflasyon tahmininde TÜFE tahminini yüzde 63.1 olarak bıraktı. JP Morgan'dan yapılan açıklama risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtti.
Murat Saltan
|
04 Ağustos 2022, Perşembe - 10:43
JP Morgan, enflasyon tahmini değiştirmedi

JP Morgan'dan Türkiye'de yıl sonu beklenen enflasyon oranlarına ilişkin yeni bir açıklama yapıldı.

Kuruluştan yapılan açıklamada yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 63.1 olarak belirlendiğini ifade edilirken, risklerin yukarı yönlü olduğu vurgulandı.

Enflasyon tahminlerine ilişkin ise şu değerlendirme yapıldı:

"Seçim öncesi politikaların yanı sıra yaklaşan seçimlerin zamanlaması ve sonuçları, enflasyon ve para politikası üzerindeki belirsizliğin ana kaynaklarını oluştururken, seçim sonrası hükümetin politikaları ve ortodoks politikalara dönüşün zamanlaması büyük olasılıkla orta vadede enflasyon sürecinin gidişatını belirleyecek."

"Enflasyon düşüş trendine girmiş olacak"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün katıldığı bir televizyon programında, "Enflasyonun engellenmesi yönünde önemli adımlar atıyoruz, son iki aydır da piyasa bunu hissediyor. Bugün 2,37, önümüzdeki ay yani bu ağustos enflasyon bir miktar daha düşük olacak. Yıl sonunda aralık ayında olağanüstü bir durumla karşı karşıya kalmazsak, petrol fiyatlarının gevşemesiyle, baz etkisiyle düşüş trendine girmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

TÜİK'in dün açıkladığı verilere göre, enflasyon temmuz ayında TÜFE aylık yüzde 2.37 arttı, yıllık enflasyon ise yüzde 79.60'a ulaştı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1692986/jp-morgan-enflasyon-tahmini-degistirmedi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.